Stratasys prezentuje kilka nowych rozwiązań w zakresie druku 3D dla potrzeb stomatologii

Na trwających właśnie stomatologicznych targach LMT Lab Day w Chicago, gigant branży druku 3D, firma Stratasys zaprezentowała kilka swoich propozycji przeznaczonych dla tego właśnie sektora. Pośród nich znajdziemy drukarkę 3D Objet260 Dental, biokompatybilne tworzywo MEDFLX625 oraz nową technologię łatwego usuwania suportów.

Objet260 Dental nie jest pierwszą stomatologiczną drukarką 3D w ofercie Stratasysa. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu tego typu urządzeń. Omawiany model pracuje w technologii PolyJet triple-jetting, czyli jest w stanie drukować z trzech różnych materiałów lub kolorów jednocześnie. Sama technologia polega na precyzyjnym natryskiwaniu żywicy fotopolimerowej, a następnie utwardzaniu jej promieniami światła UV.

Możliwość drukowania z wielu materiałów sprawia, że Objet260 Dental może być wykorzystywana do różnych zastosowań, takich jak na przykład wykonywanie modeli poglądowych, umożliwiających przygotowanie do zabiegów chirurgicznych, jak również innych, spersonalizowanych modeli implantów i protez. Producent zapewnia, że w przypadku kiedy urządzenie używane jest w trybie jednomateriałowym jego wydajność w zakresie czasowym oraz zużycia materiału znacząco wzrasta. Object260 Dental przeznaczony jest przede wszystkim dla średniej wielkości laboratoriów stomatologicznych.

Kolejną zaprezentowaną nowością jest tworzywo stomatologiczne MEDFLX625. Jest to elastyczny materiał biokompatybilny, który wykorzystywać można w połączeniu z materiałami twardymi. Zalecanym zastosowaniem fotopolimeru jest wykonywanie elementów, które będą miały krótkotrwały, bezpośredni kontakt z pacjentem, takich jak na przykład aparaty nakładkowe. Poza tym tworzywo to sprawdzi się w wykonywaniu chirurgicznych modeli implantów tkanek miękkich.

Ostatni, powiązana z poprzednimi, zaprezentowana nowość, to technologia Pop-Out Part (POP). Ma ona na celu uproszczenie sposobu usuwania suportów, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w tak zwanych alignerach (aparatach nakładkowych). Według Stratasysa, dzięki POP, można zwiększyć prędkość ręcznego usuwania suportów do pięciuset sztuk na godzinę, dla każdego pojedynczego operatora. Technologia ta zapewnia więc znaczne zwiększenie wydajności w każdym, stosującym ją laboratorium stomatologicznym.

Targi LMT Lab Day odbywają się w Chicago w dniach 23-24 lutego.

Źródło: 3ders.org

Scroll to Top