Firma MIMtechnik GmbH z Schmalkalden w Niemczech, zajmująca się formowaniem wtryskowym metalu (MIM – metal injection molding), skróciła czas realizacji prototypowych produktów MIM do zaledwie jednego tygodnia. Projekt zrealizowano we współpracy z firmą ExOne, z wykorzystaniem dostarczanych przez nich maszyn przeznaczonych do przemysłowego druku 3D w metalu w technologii Binder Jetting.

W przypadku MIM oraz innych metod wytwarzania koszt oprzyrządowania jest wysoki, a czas realizacji nowych form wynosi zwykle od dziesięciu do czternastu tygodni. Zastosowanie Binder Jetting pozwoliło na skrócenie czasu realizacji wytwarzania prototypów do zaledwie tygodnia, eliminując jednocześnie koszty oprzyrządowania (zwykle w zakresie 10 000–20 000 EUR).

Urządzenie Innovent +, na którym realizowany był projekt przystosowane jest do pracy z takim samym proszkiem MIM jakich używa klient co umożliwiło wykorzystać obecny proces oraz parametry spiekania do prototypowanych części osiągając takie same parametry.

W projekcie tworzenia elementów wykorzystano stop stali nierdzewnej 316L, a w finalnym rozrachunku dostarczenie prototypów pozwoliło na uzyskanie zamówienia 600 tys. sztuk w pierwszym roku produkcji oraz oczekiwanego wzrostu do 1,2 miliona części. 

Oficjalnym dystrybutorem urządzeń ExOne jest firma COLMEX.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like