Dziś we Włoskim Mediolanie rozpoczął się Milan Design Week – wydarzenie goszczące projektantów, architektów, artystów i gości z całego świata. Podczas wydarzenia można zobaczyć unikalną kolekcję modową SSYS 2Y22 Reflection, stworzoną przy użyciu nowej drukarki Stratasys J850 TechStyle 3D. Stworzona i nadzorowana przez Stratasys była możliwa dzięki ścisłej współpracy z siedmioma grupami projektowymi i obejmuje ekskluzywne sukienki i garnitury, torebki, obuwie, odzież codzienną, oświetlenie, luksusowe opakowania, kosmetyki, i różnego rodzaju akcesoria modowe.
Stratasys nawiązał współpracę z mediolańskim Dyloan i D-house – wiodącym centrum innowacji w zakresie rozwoju technologii mody. D-house demonstruje wszechstronność zastosowań druku 3D od projektu koncepcyjnego po produkcję przy użyciu technologii Stratasys 3DFashion. Elementy wykonane w tej technologii będą prezentowane w D-house podczas trwającego w dniach 6-12 czerwca 2022 r. Tygodnia Designu.
Lidewij Edelkoort – światowej sławy specjalista ds. mody i trend forecaster, powiedziała, że od dawna istnieje zainteresowanie drukarką 3D do tkanin i odzieży, z niezliczonymi potencjalnymi kreatywnymi zastosowaniami dla projektantów mody. W rezultacie oczekuje entuzjastycznej reakcji branży.
Drukarka 3D TechStyle J850 umożliwia projektantom mody druk 3D bezpośrednio na tekstyliach i odzieży przy użyciu nieograniczonej liczby kolorów, efektów przezroczystości i elastycznych materiałów. Oparta na unikalnej technologii 3DFashion, która umożliwia klejenie polimeru na różnego rodzaju tekstyliach, urządzenie jest liderem ekspansji biznesowej Stratasys w obszarze produkcji haute-couture, luksusowej mody i akcesoriów.
Siedem grup projektowych składających się na prezentowaną kolekcję SSYS 2Y22
Karim Rashid jest jednym z najbardziej pracowitych projektantów swojego pokolenia. Ponad 4000 projektów w produkcji, 400 nagród i działalność w ponad 35 krajach potwierdzają wysoką pozycję Karima w branży wzornictwa. Każda praca w jego repertuarze odzwierciedla charakterystyczny styl grafiki artystycznej i geometrii. Jego interdyscyplinarne projekty cyfrowo przekształcone z 2D do 3D, tworzą gamę luksusowych torebek i sukienek, które są modne zarówno na co dzień, jak i na bardziej eleganckie okazje.
Jasna Rok Lab to wielokrotnie nagradzana pracownia łącząca innowacyjną modę i najnowocześniejszą technologię, której praca skupia się na fizjologii uczuć. Jasna Rokegem pracowała we współpracy z projektantem Travisem Fitch’em, używając oprogramowania Rhino i CLO3D do tłumaczenia EQ na struktury algorytmiczne 3D. Kolekcja Trypophilia wizualizuje meridiany przechodzące przez nasze ciała, odzwierciedlając fizyczne położenie i język każdej emocji – smutku, szczęścia, złości i strachu.
Ganit Goldstein jest projektantem mody i inteligentnym badaczem tekstyliów, specjalizującym się w rozwoju mody drukowanej w 3D. Projekt Ganit został zainspirowany teksturami występującymi w naturze przez cztery pory roku – od rześkich jesiennych liści po miękkie wiosenne kwiaty. Z powodzeniem symuluje sposób, w jaki naturalne światło gra z tymi elementami, zapewniając dodatkowe warstwy głębi w projektach kurtek. Kolekcja „GnoMon” reprezentuje nowatorskie podejście do personalizacji tekstyliów i przemyślenia na nowo tego, co stanowi trend, a co można uznać za ponadczasowe w ramach modowych sezonów.
FORÆVA to multidyscyplinarne laboratorium projektowe, którego współzałożycielem jest projektantka mody, Lana Dumitru i architekt, Vlad Tenu. Międzykulturowy haft cyfrowy FORÆVA daje fascynujący wgląd w sposób, w jaki można nawiązać kontakty społeczne poprzez opowiadanie historii. Kolekcja przedstawia klasyczne etniczne rumuńskie wzory do współczesnego życia, z drukowanymi w 3D elementami przybliżającymi nas do tych kultur, a także ujawniającymi ukryte znaczenia, gdy ogląda się je z bliska.
Assa Studio od ponad dekady przoduje w odkrywaniu kreatywnego potencjału wytwarzania przyrostowego. Assa Ashuach stworzyła kilka projektów do kolekcji, w tym unikalny projekt oprawy oświetleniowej i inspirowaną Origami, konfigurowalną torebkę kopertówkę, wydrukowaną na roślinnej skórze Dinamicamiko. Jej innowacyjne buty Evolve z nadrukiem 3D zawierają spersonalizowaną podeszwę środkową „Evolve Sensor”, która bada użytkownika podczas rejestrowania jego danych dotyczących ruchu i jest obecnie wystawiana w Muzeum Przyszłości w Dubaju.
Illusory Material to studio projektowe z siedzibą w San Francisco, współtworzone przez Jiani Zeng i Honghao Denga, które specjalizuje się w badaniach optyki i oprogramowania. Jako renomowani projektanci i badacze są znani z pracy nad efektem soczewkowym, który ożywiają dzięki temu nowemu projektowi butelki do wielokrotnego napełniania.
KAIMIN jest aktywny w społeczności LGBTQIA+ i współpracował z takimi osobami jak Bjork, Lady Gaga i Beyonce. Z siedzibą w Nowym Jorku, ta marka modowa o płynnej płci, we współpracy z Travisem Fitchem zaprojektowała trzy nowe ubrania, które odzwierciedlają inkluzywność. Body, sukienka i kurtka czerpią inspirację z parametrycznej architektury miejskiej Nowego Jorku.
Kolekcję można oglądać podczas Milan Design Week w dniach 6-12 czerwca na stoisku 7 w SuperStudio Piu.
Źródło: materiały prasowe Stratasys