6K Additive – producent zrównoważonych proszków metali dla druku 3D, ogłosił współpracę z firmą Agile Space Industries – specjalizującą się w produkcji napędów kosmicznych. Celem współpracy jest certyfikacja proszku Ni625 na potrzeby druku 3D aplikacji, które wezmą udział w misji na księżyc – w tym krytyczne części rakiet.

Proszek Ni625 firmy 6K Additive jest certyfikowany do stosowania w zakładzie produkcyjnym Agile. Pierwsze części, które zostaną wyprodukowane, zostaną wykorzystane w hipergolicznym silniku A2200 firmy Agile. Silniki napędzane są zasilanym ciśnieniowo, hipergolicznym bipropelentem, który nie wymaga zapłonu. Zostały zaprojektowane tak aby były jak najlżejsze i równocześnie oferowały maksymalną moc. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D jeden silnik waży zaledwie 5,9 kg i wytwarza ciąg o mocy ~225 kgf.

Tak wykorzystanie technologii druku 3D tłumaczy Kyle Metsger, dyrektor ds. technologii przyrostowych w Agile: „85% naszych komponentów silnika jest wytwarzanych przyrostowo, co oznacza, że w dużym stopniu polegamy na sproszkowanych stopach metali, które są w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury i siły powstające podczas startu i lotu. 6K Additive umożliwia nam produkcję addytywną przy użyciu wysokiej jakości proszków, które są wymagane w naszych krytycznych zastosowaniach, a jednocześnie pomaga nam osiągnąć nasze cele w zakresie ochrony środowiska poprzez program recyklingu i proszki produkowane w sposób zrównoważony”.

Tradycyjne cykle rozwojowe komponentów lotniczych mogą trwać ponad dwie dekady. Jednakże wykorzystując szybkość i elastyczność technologii druku 3D, Agile jest w stanie skrócić czas ptototypowania do 12 miesięcy. „Roczny cykl rozwoju w wielu branżach wciąż wydaje się bardzo długi, ale pokazujemy liderom branży lotniczej, jak wygląda przyszłość. Przejście na większą maszynę TruPrint 5000 dało nam możliwość jednoczesnego określenia nowych parametrów maszyny i materiału” – dodaje Kyle Metsger.

Silniki Agile A2200 zostaną zastosowane w lądowniku Księżycowym. Silnik A2200 został opracowany, aby zapewnić maksymalne osiągi w wymagających misjach, przy impulsie właściwym trwającym ponad 318 sekund. Wykorzystując zintegrowany mechanizm dławiący z tuleją czopową, silnik może pracować z głębokim dławieniem, zapewniając płynną pracę i precyzyjną kontrolę w różnych misjach. Silnik może zwiększyć ciąg od 50% do 100% w czasie krótszym niż 650 milisekund. Dzięki temu jest to idealny silnik do bardzo wymagających sekwencji manewrowych, których wymagają misje księżycowe.

Źródło: materiały prasowe 6K Additive

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D