Tworzenie ortez z wykorzystaniem technologii addytywnych jest popularną praktyką, pozwalającą na dokładne odwzorowanie kształtu i rozmiaru części ciała dzięki wykorzystaniu obrazowania medycznego oraz inżynierii odwrotnej. Obecnie, najbardziej znanym typem drukowanych przestrzennie stabilizatorów są konstrukcje o charakterystycznej, „ażurowej” architekturze, stanowiących alternatywę dla gipsu. Prace nad stabilizatorami o klasycznym kształcie, ale wykonywane w technologii druku 3D prowadził m.in. Stratasys. Obecnie, firma we współpracy z firmą Peacocks Medical Group skupia się na zoptymalizowaniu produkcji niestandardowych ortez dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta a także jego obuwia.
Peacocks Medical Group jest obecnie jednym z najważniejszych dostawców sprzętu medycznego oraz twórcą systemu unikalnych ortez Podfo, zapewniających komfort podczas codziennych czynności jak chodzenie czy bieganie a także poprawę mobilności. Kooperacja z Stratasys ma przyczynić się do rozpoczęcia seryjnej produkcji indywidualnych stabilizatorów, poszerzając tym samym dostęp pacjentów do rozwiązań proponowanych przez Peacocks Medical Group.
Ortezy Podfo maja formę niewielkich wkładek z elastycznego materiału, o kształcie pozwalającym na umieszczenie ich wewnątrz dowolnego rodzaju obuwia. Eliminuje to całkowicie problemy estetyczne – w przeciwieństwie do standardowych ortez, te wytwarzane w ramach systemu Podfo są niezauważalne, przez co zapewniają możliwość użytkowania bez względu na okoliczności. Producenci przygotowali dla użytkowników kilka wariantów wkładek zależnych od tego rodzaju dyskomfortu z jakim boryka się pacjent.
Wyprodukowanie wkładek w technologii selektywnego spiekania (SLS) pomogło w zredukowaniu wagi o blisko 50% w stosunku do standardowego stabilizatora, zwiększając tym samym komfort użytkowania. W odróżnieniu od standardowych ortez, różniących się między sobą jedynie rozmiarem, wkładki Podfo pozwalają na całkowite dopasowanie elementu nie tylko do rozmiaru stopy i rodzaju wady, ale również decydować o stopni elastyczności każdego z obszarów ortezy.
Wdrożenie seryjnej produkcji z zastosowaniem technologii przestrzennej znacząco skróci czas wykonania elementów a jednocześnie pozwoli na odwzorowanie zaawansowanych geometrii, przygotowanych pod kątem indywidualnego pacjenta. Co więcej, druk przestrzenny daje możliwość tworzenia detali pełniących różne funkcję w ramach jednego urządzenia, eliminując tym samym elementy odpowiednie dla tradycyjnych ortez (m.in. klamry czy pianki amortyzujące).
Materiałem, spełniającym wszystkie wymogi stawiane ortezom Podfo okazał się Nylon 11, nadający się doskonale do wytwarzania cienkich i lekkich funkcjonalnych elementów. Wytrzymałość tworzywa jest poddawana milionom cykli testowych (sprawdzających m.in. odporność na uderzenia czy wytrzymałość zmęczeniową), gwarantujących najwyższą jakość wytwarzanych elementów oraz optymalną skuteczność w ciągu całego okresu użytkowania.
Jak przyznaje Steve Cook, odpowiedzialny za strategię rozwoju w Podfo, Stratasys oferuje praktycznie nieograniczoną globalną platformę produkcyjną dysponującą najnowocześniejszymi technologiami przestrzennymi, co stanowi ogromną przewagę nad konkurencyjnymi przedsiębiorstwami.
Źródło: 3dprintingbusiness.directory