Producenci urządzeń addytywnych, zarówno przemysłowych jak i desktopowych, starają się zapewniać swoim klientom kompleksowe wsparcie na różnych płaszczyznach i etapach procesów produkcyjnych. Stratasys, firma o stabilnej pozycji na rynku technologii przyrostowych podjęła współpracę e-Xstream, przedsiębiorstwem świadczącym usługi z zakresu modelowania materiałów i struktur kompozytowych. Efektem kooperacji ma być poszerzenie rozwiązań produkcyjnych proponowanych przez Stratasys o wysokowydajne modelowanie procesów czy analizy strukturalne.
Świadczone usługi umożliwią dostosowanie właściwości mechanicznych drukowanych przestrzennie detali do wymaganych zastosowań, zwiększając znacznie jego dokładność wymiarową a także funkcjonalność co dla klientów jest równoznaczne z wyższą efektywnością produkcji pod kątem kosztów oraz wymaganego czasu.
Specjaliści z Stratasys tłumaczą, że przeprowadzane symulacje czy wirtualne modelowanie elementów jest szczególnie istotnym sposobem optymalizacji produkcji części, dającym pewność, że stworzona geometria zostanie poprawnie odtworzona z wykorzystaniem testowanego materiału już w pierwszej serii produkcyjnej.
Połączenie rozwiązań Stratasys, obejmujących wytwarzanie elementów technologiami addytywnymi z dokładnymi, skutecznymi narzędziami numerycznymi e-Xstream podniesie wydajność projektowania oraz testowania poprawności czy zasadności stosowania danych konstrukcji w konkretnych aplikacjach. Jak przyznają producenci przemysłowych drukarek 3D naczelnym celem jest zwiększenie spektrum zastosowań ich technologii (szczególny nacisk położony jest na FDM) w kluczowych sektorach szybkiego prototypowania oraz produkcji – m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym.
Dla inżynierów niezwykle ważnym aspektem jest swoboda projektowania, jaką oferują technologie przyrostowe – rozszerzenie projektowania detali o dokładniejszą i skuteczniejszą analizę konstrukcji oraz materiału sprawia, że druk 3D staje się wysokowydajną technologią produkcji. Według zapewnień producentów, symulacja pozwoli nie tylko na optymalizację geometrii detali czy zrozumienie kluczowych parametrów warunkujących zachowanie materiału, ale również prognozowanie wydajności części (m.in. sztywności czy wytrzymałości) w konkretnych aplikacjach.
Roger Assaker, dyrektor generalny e-Xstream engineering przyznaje, że zawarcie współpracy umożliwi klientom Stratasys korzystanie z wielowymiarowej wiedzy ekspertów z e-Xstream na temat materiałów polimerowych, co przełoży się na optymalizacje ich projektów oraz gotowych produktów.
Źródło: Materiały prasowe