Stratasys wchodzi w technologię SLS przejmując chińskie TPM

Stratasys to obecnie największa firma produkująca drukarki 3D na świecie. Wg firmy analitycznej CONTEXT, w 2015 r. firma odpowiadała za 49% sprzedaży profesjonalnych maszyn. Co ciekawe, mimo tak olbrzymiego udziału w rynku, Stratasys posiada w swoim portfolio maszyny drukujące w zaledwie trzech technologiach druku 3D – FDM (druk 3D z termoplastów), PolyJet (druk 3D z fotoplomerów utwardzanych UV) oraz z wosku (technologia Solidscape). Już wkrótce może się to jednak zmienić, gdyż jedna ze spółek Stratasysa – Solid Concepts, przejęła TPM, jednego z wiodących producentów systemów SLS na świecie.

TPM ma swoje korzenie w Chinach, gdzie od 2002 r. produkuje swoje drukarki 3D. Nawiązują one do maszyn niemieckiej firmy EOS z linii P3 oraz P8. Kluczowe elementy konstrukcyjne jak sterowanie, czy komponenty optyki stosowane w urządzeniach TPM są identyczne jak w maszynach EOS. Równocześnie ceny urządzeń są niemalże o połowę niższe. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że TPM oferuje systemy otwarte na różne rodzaje materiałów, dostarczanych przez niezależnych dostawców.

Systemy SLS firmy TPM znajdują zastosowanie głównie przy wykonywaniu krótkich serii produkcyjnych. Z uwagi na duży obszar roboczy wydruk nawet kilkudziesięciu czy kilkuset detali nie stanowi problemu. Istotna jest także ergonomia pracy urządzenia. Z uwagi na brak podpór (ich role spełnia niespieczony proszek) możliwe jest ustawianie poszczególnych modeli jeden nad drugim. Z uwagi na zastosowany materiał roboczy (proszek poliamidowy), wykonane detale są trwałe i mogą służyć zarówno jako funkcjonalne prototypy, jak też modele imitacyjne.

Najpopularniejsze systemy oferowane w sprzedaży to m. in. TPM 3200 oraz TPM 3600, będące silną konkurencją dla urządzeń EOS i 3D Systems. Od początku br. chiński producent działa w Azji pod skrzydłami firmy Solid Concepts, należącej do Stratasysa. W efekcie tych działań TPM jeszcze w tym roku wprowadzi szereg unowocześnień w budowie samego urządzenia i jego oprogramowaniu.

W Polsce i Europie Wschodniej za dystrybucję i serwis urządzeń od 2013 roku odpowiada firma Solveere. Posiada ona w ofercie także proszki poliamidowe dla systemów SLS, prodkowane przez renomowaną firmę Exceltec.

Proces przejmowania TPM przez Stratasysa jest stopniowy. Aktualnie odbywa się to za pośrednictwem spółki zależnej – Solid Concepts i (oficjalnie) dotyczy tylko rynku Azjatyckiego. Wkrótce jednak powinny pojawić się szczegółowe informacje dotyczące sytuacji na pozostałych rynkach.

Decyzja Stratasysa z pewnością jeszcze bardziej umocni jej aktualną pozycję rynkową, poszerzając jej ofertę o jedną z najważniejszych obecnie technologii przyrostowych na świecie. Posiadając teraz w portfolio maszyny drukujące z termoplastów, żywic fotopolimerowych i proszków poliamidowych, jedynym obszarem, w którym nie jest obecna jest tylko druk 3D z metalu. Abstrahując od tego, jakie są plany Stratasysa w tym zakresie, włączenie technologii SLS może być próbą utrzymania pozycji rynkowej w kontekście nadchodzącej wielkimi krokami technologii Multi Jet Fusion HP.

Źródło: www.solveere.pl

Scroll to Top