Szkolenia dla dzieci z ekologicznego druku 3D i projektowania tabliczek z alfabetem Braille’a

Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” jaki został wdrożony w latach 2021-2022 w polskich szkołach podstawowych, wielu uczniów otrzymało po raz pierwszy możliwość pracy z drukarkami 3D i wszystkimi komplementarnymi technologiami. Chociaż w praktyce przebieg samego programu przebiegał „różnie” i nie wszędzie udaje się w pełni wykorzystać jego potencjał, faktem jest że po raz pierwszy w historii szkoły podstawowe otrzymały jedyną w swoim rodzaju możliwość zakupu dobrej jakości sprzętu, wpisującego się w szeroko pojęte „nowe technologie”, dając uczniom szansę zapoznania się z urządzeniami, na które albo ich nie stać, albo nie stanowiły one dla nich istotnego priorytetu zakupowego.

Tak naprawdę kluczowym problemem, z którym muszą się mierzyć szkoły to brak kompleksowych szkoleń z druku 3D tak, aby tą wiedzę skutecznie przekazywać uczniom. Część nauczycieli odnajduje w sobie naturalny talent w tym obszarze i dzięki własnemu zaangażowaniu, w relatywnie szybkim czasie okiełznuje arkana druku 3D, prowadząc później ciekawe i angażujące lekcje – pozostała część jednak nie i zostaje pozostawiona z tym tematem bez większego pomysłu na to co zrobić dalej? W takim przypadku zajęcia z drukarkami 3D stają się tylko kolejnym obowiązkiem do wypełnienia – bez pasji i z minimalnym zaangażowaniem.

Równolegle w przestrzeni edukacyjnej funkcjonuje wiele firm i organizacji, które wspierają nauczycieli we wdrażaniu technologii druku 3D, prowadząc zajęcia z dziećmi i w naturalny sposób wypełniając lukę, która z powodów systemowych nie jest szybka i prosta w załataniu. Przykładem takiej inicjatywy jest współpraca firmy Edu3dkacja Łódź i Fundacji REMAKE IT GREEN, które wspólnie prowadzą zajęcia dla dzieci z obszaru ekologicznego druku 3D połączonego z projektowaniem aplikacji dla osób niewidomych i tworzenia ich na drukarkach 3D z wykorzystaniem alfabetu Braille’a.

Firma Edu3dkacja Łódź działa na terenie województwa łódzkiego od dwóch lat, prowadząc zajęcia dla dzieci i dorosłych z zakresu nowoczesnych technologii, takich jak druk 3D, skanowanie 3D, projektowanie 3D, wdrażanie sztucznej inteligencji i podstaw programowania. Misją firmy jest dostarczanie dzieciom i młodzieży informacji na temat technologii jutra i zaszczepienie w nich pasji i zainteresowań w tym zakresie. To może znacząco ułatwić im start w przyszłość i wyrobić umiejętności pożądane na zmieniającym się rynku pracy. Edu3dkacja Łódź prowadzi cykliczne zajęcia w szkołach podstawowych, przedszkolach, jak również na półkoloniach i eventach. Prowadzi także szkolenia dla nauczycieli i pedagogów. Firma jest prowadzona przez pasjonatów nowych technologii – braci Adama i Jarosława Wojciechowskich.

Fundacja REMAKE IT GREEN zajmuje się szkoleniami z obszaru druku 3D i pokrewnych technologii, z naciskiem na jego wymiar ekologiczny. Organizacja została założona na początku 2022 r. przez Annę i Pawła Ślusarczyk – jedne z najbardziej znanych i wpływowych postaci w polskiej branży druku 3D, angażujących się w wiele projektów niosących pomoc i wsparcie potrzebującym. Organizacja ma charakter non-profit i ma na celu propagowanie nowego podejścia do życia, konsumpcji i technologii wytwórczych je zaspokajających. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych propagujących technologię druku 3D, używanie ekologicznych 'zielonych’ materiałów i rozwiązań, jak również pomaga tworzyć aplikacje dla osób niewidomy i niedowidzących w ramach projektu Braille3D.

Na początku 2023 r. Edu3dkacja Łódź i REMAKE IT GREEN nawiązały ścisłą współpracę. W jej ramach, podczas cyklicznych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez Edu3dkację Łódź, przedstawiciele fundacji opowiadają o ekologii w życiu codziennym oraz uczą podstaw projektowania przedmiotów codziennego użytku z napisami / oznaczeniami wykonanymi w alfabecie Braille’a.

Podczas zajęć, uczniowie otrzymują np. wydrukowane wcześniej tabliczki z własnym imieniem – napisanym w dwóch wariantach, a ich zadaniem jest następnie projektowanie własnych rzeczy w środowisku Tinkercad i nanoszenie na nich przygotowanych wcześniej napisów. Uczniowie są również informowani o podstawowych zasadach tworzenia napisów w Braille, właściwym nanoszeniu ich na tworzone przez siebie aplikacje, jak również najbardziej skutecznym i funkcjonalnym drukowaniu ich z perspektywy osoby niewidomej.

Szkoły zainteresowane współpracą w tym obszarze, mogą skontaktować się z przedstawicielami Edu3dkacja Łódź, lub Fundacji REMAKE IT GREEN, w celu zapoznania się z możliwościami i efektami jakie ona daje.

Źródło: www.remakeitgreen.com
Zdjęcia: Edu3dkacja Łódź & REMAKE IT GREEN

Scroll to Top