W czwartek opublikowałem smutną wiadomość, że jeden z najdłużej działających producentów amatorskich drukarek 3D w USA – Printrbot, nieoczekiwanie ogłosił zakończenie działalności. W tym samym czasie inny amerykański producent – Aleph Objects, twórca popularnego w USA LulzBota rozpoczął letnią wyprzedaż drukarek 3D, akcesoriów do nich i filamentów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to… w jakich cenach oferuje wybrane produkty? NinjaFlex został np. przeceniony z 64,99 $ na 5$ !!! I jest tego dużo, dużo więcej…

Po czwartkowej informacji o upadku Printrbota, Aleph Objects pozostaje jedną z ostatnich, większych firm na rynku amerykańskim, zajmujących się produkcją desktopowych drukarek 3D. Od samego początku istnienia firma specjalizowała się w produkcji urządzeń opartych o model Prusy i3 o nazwie Lulzbot TAZ. Cieszyły się one sporą popularnością wśród użytkowników, a to za sprawą dość wysokiej jakości druku 3D i niezawodności. Mimo że stały na o wiele wyższej półce cenowej niż wspomniany Printrbot czy Robo 3D, zyskały wielu wiernych fanów stając się jednym z najczęściej kupowanych drukarek 3D wśród hobbystów oraz przedstawicieli małego i średniego biznesu.

Do tej pory wszystkie doniesienia z obozu Aleph Objects miały charakter zdecydowanie pozytywny – firma co jakiś czas chwaliła się ustanawianiem kolejnych rekordów sprzedaży, zdobytymi nagrodami, bądź nowościami produktowymi. Tym razem charakter naszego newsa jest nieco odmienny… Nie chcę powiedzieć, że zły – po prostu bardzo, ale to bardzo niecodzienny. No bo jak często mamy do czynienia z wyprzedażami, gdzie ceny produktów są przecenione o ponad 90%???

Aleph Objects wyprzedaje całą masę materiałów do drukarek 3D. Co ciekawe – nie są to filamenty ich autorstwa, bądź produkcji – wszystkie pochodzą od dość znanych producentów. Kilka przykładów:

 • NinjaFlex – 64,99$ 5$
 • SemiFlex – 64,99$ 10$
 • Polycarbonate z Village Plastics – 74,95$ 10$
 • bambooFill z colorFabb – 65,00$ 15$
 • Laywoo-D3 – 50,00$ 5$
 • PLA z eSun – 24,95$ 5$

Na wyprzedaż trafiły też trzy modele drukarek 3D:

 • LulzBot TAZ 6 – 2500$ 2000$ (używany / odnowiony)
 • LulzBot Mini – 1250$ 1000$ (używany / odnowiony)
 • LulzBot TAZ 5 – 2200$ 1650$ (z australijską wtyczką).

oraz extrudery przecenione z 295$ na 75$:

Jak widać, przeceny są istotne… Wytłumaczenia są trzy:

 • przecenione filamenty mają średnicę 3 mm – możliwe, że firma całkowicie wycofuje się z tej średnicy na rzecz 1,75 mm?
 • z różnych, bliżej nie znanych powodów firma chce się pozbyć wyprzedawanych produktów (np. konieczność zwolnienia powierzchni magazynowych, lub rezygnacja z produktów, które od dawna słabo się sprzedawały)?
 • firma potrzebuje na szybko gotówki; jakiejkolwiek…

Bez względu jaki jest rzeczywisty powód, myślę że warto zacząć dokładniej przyglądać się temu co dzieje się w Aleph Objects. Ta wyprzedaż wygląda jak scena z pewnego znanego filmu…

Źródło: www.lulzbot.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like