Od kilku lat można zauważyć wyraźną dominację filamentu o średnicy 1,75 mm, mimo to wielu producentów drukarek 3D na świecie w dalszym ciągu korzysta ze średnicy 2,85 mm. Tymczasem jeden z największych na świecie producentów filamentów – Toner Plastics wprowadziła niedawno do swojej oferty filamenty o średnicy 5 mm, przeznaczone dla branży przemysłowej.
W początkowym okresie rozwoju technologii RepRap (mam na myśli okres kiedy trafiła ona pod strzechy domów oraz… garaży) użytkownicy pierwszych „składaków” nie mieli dostępu do żadnych sklepów, gdzie można by kupić do nich filament. Korzystano z tego co było dostępne na rynku, czyli przede wszystkim z drutu spawalniczego. Jako że ten znormalizowany był na średnicę 3,00 mm, to na tym właśnie poziomie ugruntował się pierwszy standard stosowany w niskobudżetowym druku 3D.
Z biegiem czasu i wraz z rozwojem technologii FDM w wydaniu niskobudżetowym odkryto pewne zalety stosowania tworzywa o średnicy 1,75 mm. Przez pewien okres oba standardy współistniały obok siebie, ale od pewnego momentu można zaobserwować zmianę trendu w kierunku mniejszej średnicy. Są to jednak obserwacje naszego rodzimego rynku. Poza granicami Polski materiały o średnicy 2,85-3,00 mm mają się bardzo dobrze, a spory w tym udział ma chociażby firma Ultimaker.
Sprawy mają się zgoła odmiennie w przypadku drukowania 3D w przemyśle, zwłaszcza na urządzeniach wielkogabarytowych, gdzie jednym z najważniejszych parametrów jest szybkość druku 3D. Zwiększenie wydajności urządzeń uzyskuje się poprzez stosowanie większych średnic dyszy oraz wysokich warstw. Wiąże się z tym o wiele szybsze zużycie filamentu, który dostarczany jest nie tylko w większej średnicy, ale też w wadze XXL, która wynosi nawet kilkanaście kilogramów na jednej szpuli. Zaletą filamentów o takiej średnicy jest również ich sztywność, która sprawia na przykład, że w przypadku kiedy mamy do czynienia z tworzywami elastycznymi, to są one o wiele łatwiejsze w druku 3D.
Toner Plastics to jeden z największych amerykańskich producentów między innymi filamentów do drukarek 3D. W swojej standardowej ofercie posiada tworzywa o średnicy 1,75 mm oraz 2,88 mm. Od pewnego czasu jednak, w związku z zapytaniami od producentów wielkogabarytowych drukarek 3D, rozwijają produkcję materiałów przeznaczoną właśnie dla tego segmentu.
Filamentów tych nie znajdziemy jednak w sklepie producenta, ponieważ wykonywane są wyłącznie pod indywidualne zamówienie.
Źródło: www.fabbaloo.com