Do najbardziej popularnych materiałów, używanych w technologii 3D należy PLA. Znajdziemy go w różnorodnych aplikacjach – poczynając od zabawek, poprzez branżę automotive, kończąc na zastosowaniach medycznych. Swoją popularność zdobył dzięki relatywnie dobrym właściwościom mechanicznym przy niskiej cenie. Więcej o PLA znajdziecie tutaj.
PLA może znaleźć zastosowanie również w niestandardowych zastosowaniach. Producenci zaskakują swoimi pomysłami na temat materiałów do druku 3D i prezentują niecodzienne odsłony zwykłych filamentów. Oto pięć, naszym zdaniem, najciekawszych, nieoczywistych propozycji.
1. Filament brokatowy PLA Glitter
Oprócz konwencjonalnego poliaktydu, istnieje szeroka gama filamentów specjalnych, których bazą jest PLA. Należy do nich PLA Glitter, domieszkowany cząsteczkami o wysokim połysku. Manipulując grubością warstw można sterować ilością połysku modelu. Zawartość drobinek, nie tylko poprawia walory estetyczne, ale również właściwości mechaniczne. Dzięki nim wzrasta twardość wydruków, a także wytrzymałość na ściskanie.
Materiał sprawdzi się w druku 3D materiałów promocyjnych czy przykuwających wzrok modeli i prototypów.
2. Wszystkie kolory tęczy – PLA Classical Rainbow
Unikalnym, kolorowym filamentem jest PLA Classical Rainbow, który ma nie jeden, a kilka kolorów. Umożliwia tworzenie kolorowych wydruków o gładkiej, satynowej powierzchni. Kolory zmieniają się od czerwonego po fioletowy, według ich ułożenia w tęczy, a następnie znów wracają do czerwonego. Materiał do użycia głównie w zastosowaniach artystycznych i rzemieślniczych.
3. Materiał fosforescencyjny – PLA Glow in the Dark
Kolejnym materiałem specjalnym jest PLA Glow in the Dark, który domieszkowany jest stężonym pigmentem fosforyzującym, za sprawą którego wydruk świeci w ciemności, po uprzednim naświetleniu elementu. Można sterować intensywnością emitowanego światła poprzez zmianę grubości ścianek i ilości wypełnienia. Zawartość pigmentu nie ma wpływu na właściwości mechaniczne wydruku.
Materiał daje możliwość druku 3D zarówno elementów ozdobnych, jak gadżety i artykuły reklamowe, jak również przedmiotów ułatwiających identyfikację wyjść awaryjnych w przypadku awarii zasilania.
4. Wydruki z drewna – WOOD
PLA można domieszkować także cząsteczkami drewna, tworząc w ten sposób, na przykład filament WOOD. Dzięki naturalnemu wypełniaczowi z drewna uzyskuje niepowtarzalną strukturę i brązowy kolor, imitujący drewno. Wydruki można poddawać obróbce mechanicznej i lakierować. Podczas druku wyczuwalny jest naturalny zapach drewna. Interesująca propozycja, szczególnie do druku prototypów oraz elementów użytkowych, imitujących drewno.
5. Materiał czuły na temperaturę – PLA Thermoactive
Kolejną grupę stanowią materiały termoaktywne, reagujące na zmianę temperatury na powierzchni wydruku. Jednym z nich jest PLA Thermoactive, dzięki któremu wydruk zmienia swoją barwę z czerwonej na kremową, po przekroczeniu temperatury 30 °C powierzchni elementu. Po schłodzeniu, element wraca do wyjściowego koloru. Może z powodzeniem zostać wykorzystany w projektach edukacyjnych i aplikacjach, gdzie istotne jest wizualne określenie stanu urządzeń na podstawie zjawisk mierzalnych organoleptycznie.