Dwa lata temu na rynku niskobudżetowych drukarek 3D miała miejsce mini rewolucja. Amerykańska firma Ideal Jacobs Corporation zdecydowała się na wyprodukowanie pierwszego Buildtak’a – podkładki na stół roboczy, której celem było podwyższenie komfortu użytkowania drukarki 3D. Dziś słyszymy o trzeciej generacji produktu, który wydaje się być jak z definicji „nowej wersji” – poprawia poprzednie błędy, lecz wprowadza nowe.
Technologia druku 3D mimo swojej wysokiej innowacyjności niesie za sobą wiele problemów. Powoduje to, iż ma ona wielki potencjał i cały czas można w niej coś ulepszyć. Jednym z nich okazała się przyczepność elementu do stołu. Stosuje się wiele metod jak: taśmy malarskie i kaptonowe, czy kleje, a nawet lakiery do włosów. Drugim, równie trudnym jest ściąganie wydruku z podstawy. Zdarza się, że ulega on na tym etapie zniekształceniu czy nawet wykruszeniu.
Pierwsza oraz druga generacja Buildtak’a okazały się być prawdziwym hitem rynkowym – naprawdę trudno znaleźć przeciwników tego cacka. Popchnęło to inżynierów zza Atlantyku do pójścia o krok dalej. Za 8-10 tygodni, na rynku pojawić ma się trzecia wersja podkładki o nazwie Buildtak FlexPlate. Tym razem ma się ona składać się nie z jednej, a z trzech warstw:
- pierwszej, magnetycznej – permanetnie przytwierdzonej do stołu roboczego,
- drugiej, elastycznej – połączonej z tą pierwszą magnetycznie,
- trzeciej, wymiennej.
Magnetyczne połączenie pierwszych dwóch warstw pozwala w szybki oraz łatwy sposób odłączyć element od drukarki 3D. Elastyczność tej środkowej natomiast, umożliwia sprawne odseparowanie wydruku od podłoża. Pozornie skomplikowany system okazuje się być wręcz prymitywnie prostym.
Wcześniejsze generacje Buildtak’a charakteryzowały się relatywnie niską wytrzymałością. Ich maksymalna żywotność, przy pomyślnych wiatrach, klarowała się na poziomie kilku miesięcy. Względnie niski koszt jednak w pełni to rekompensował. W najnowszej wersji warstwa trzecia praktycznie niczym się od poprzedniczek nie różni. Dużym plusem, w tym wypadku, okazuje się możliwość odłączania, co znacznie ułatwia wymianę zużytej, wymiennej płytki.
Stosując Buildtak’a należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu podłoża po jego instalacji. W razie bezpośredniego kontaktu podkładki z rozgrzaną głowicą, może dojść do jej uszkodzenia. Intensywne użytkowanie może również powodować pewne odkształcenia. Analizując pracę poprzedniczek, materiał PLA współpracował z podkładką dużo lepiej, niż ABS. Tym razem pojawiają się głosy, iż ma być na odwrót.
Popularność produktu firmy Ideal Jacobs Corporation rośnie w siłę. Amerykański producent jednak postawił sobie poprzeczkę dość wysoko. Ich celem jest stworzenie podkładki koherentnej z bardzo szeroką grupą drukarek obecnych na rynku. Obserwując licznie pojawiające się nowości wśród producentów tych urządzeń, ambicje mogą okazać się zbyt duże, a masowa sprzedaż może nie dojść do skutku. Choć nie życzymy im tego. Niech nas zaskoczą!
Źródło: www.fabbaloo.com / www.buildtak.eu