ERIKS jest jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie holenderskich firm. Przedsiębiorstwo zajmuje się dostarczaniem szerokiej gamy komponentów mechanicznych oraz świadczeniem usług inżynieryjnych dla różnorodnych sekcji przemysłu – od branży kosmicznej po farmaceutyczną czy medyczną. Od teraz, za sprawą współpracy zawartej z Ultimaker, firma będzie świadczyć swoim klientom usługi na jeszcze szerzej zakrojoną skalę, wykorzystując technologię druku 3D.
Oferta rozwiazań oferowanych przez firmę ERIKS obejmuje wiele usług oraz produktów – firma zajmuje się m.in. dostarczaniem zarówno uszczelek oraz węży, jak i przenośników taśmowych i bardziej zaawansowanych konstrukcji. Jeżeli chodzi o technologie przyrostowe, wykorzystywane są one przez specjalistów firmy w sposób kompleksowy. Firma świadczy usługi szybkiego prototypowania z materiałów polimerowych, a jednocześnie wykorzystuje drukarki 3D do tworzenia specjalnych, zoptymalizowanych pod konkretne narzędzia uchwytów i prowadnic.
Stworzenie profesjonalnego centrum technologii przyrostowych, wyposażonego w najnowsze urządzenia marki Ultimaker, pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji addytywnej i usprawnienie codziennie wykonywanych operacji. Urządzenia Ultimaker S5 Pro Bundle wyposażone są w osłony z filtrem HEPA oraz moduł Material Station, czyli urządzenia, do którego można załadować dowolny komplet 6 filamentów, będących automatycznie pobieranych przez drukarkę 3D podczas pracy. Dodatkowe osprzętowanie nie tylko zapewnia bezpieczne środowisko pracy, ale pozwala na oszczędność czasu związaną z brakiem konieczności ręcznej wymiany materiałów.
Zasięgi ERIKS są imponujące – firma posiada placówki w 17 krajach, zatrudnia 7500 pracowników i obsługuje około 90 000 klientów. Dzięki nowo otwartemu centrum technologii wytwórczych możliwe jest szybsze reagowanie na zamówienia klientów, ale również sprawniejsza produkcja. Na opublikowanym przez Ultimaker filmie (poniżej) widać, do jak wielu zastosowań można wykorzystać drukowane 3D elementy. Drobne zmiany, takie jak prowadnice do cięcia, stojaki do pozycjonowania narzędzi czy uchwyty mogą zoptymalizować i przyspieszyć wykonywanie małych czynności, co przełoży się na przepływ pracy w całej jednostce.
Dyrektor zarządzający ERIKS, Sander Splinter, mówi, że widzi ogromny potencjał wykorzystania technologii przyrostowych w nowoczesnym przemyśle. Własna farma drukarek 3D pozwala na wsparcie klientów ERIKS w projektowaniu części szybciej i z znacznie większą swobodą projektowania niż w przypadku korzystania z formowania wtryskowego. Firma szacuje, że tylko w 2019 roku, dzięki wdrożeniu rozwiązań z zakresu technologii druku 3D , udało się oszczędzić 350 000 EUR. Wynika to głównie z zwiększenia precyzji wykonywania prac, co wiąże się z zwiększeniem bezpieczeństwa i redukcją ewentualnych urazów na stanowiskach pracowników.
Urządzenie Ultimaker S5 Pro gwarantuje nie tylko wysoką jakość i powtarzalność produkowanych elementów, ale daje możliwość wytwarzania część zgodnych z specyficznymi standardami branżowymi. Job van de Sande, odpowiedzialny w ERIKS za technologie przyrostowe jako przykład przywołuje możliwość druku 3D elementy=ów na potrzeby firm z zajmujących się produkcją żywności. W ERIKS działa tzw. Clean Manufacturing Facility, czyli czysta przestrzeń produkcyjna, zgodna z europejskimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności. Obecnie firma pracuje nad uzyskaniem podobnego pozwolenia od FDA.
Źródło: ultimaker.com