ULTIMAKER 3 CONFERENCE – relacja z konferencji

W miniony czwartek (24.11.2016 r.) w siedzibie łódzkiego Technoparku odbyła się konferencja organizowana przez Ultimakera – jednego z największych producentów niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Wydarzenie o nazwie ULTIMAKER 3 CONFERENCE, było poświęcone z jednej strony prezentacji najnowszych produktów firmy, a z drugiej przybliżeniu jego uczestnikom środowiska pracy w jakim funkcjonują jego urządzenia. Konferencja była prowadzona przez Harmę Woldhuis – inżyniera pracującego przy rozwoju drukarek 3D firmy praktycznie od samego początku jej istnienia oraz Adama Kozubowicza z get3D – autoryzowanego dystrybutora tej marki w Polsce.

W konferencji uczestniczyło blisko 40 osób – przedstawicieli czołowych firm produkcyjnych i przemysłowych w kraju, jak również uczelni wyższych, instytucji publicznych czy FabLabów, zainteresowanych wdrożeniem technologii druku 3D w swojej bieżącej działalności. Pojawili się na niej również przedstawiciele mediów technologicznych. Wydarzenie zostało podzielone na dwa segmenty – pierwszy to seria wykładów i prezentacji, podczas których prezentowano zalety nowej generacji drukarek 3D – Ultimaker 3, prezentowano nowe filamenty jakie trafiły do oferty firmy oraz zasady korzystania z oprogramowania Cura. Podczas drugiej części, uczestnicy mieli okazję pracować z samymi drukarkami 3D.

Konferencję rozpoczął Adam Kozubowicz z get3D, który wprowadził uczestników w arkana druku 3D na nowych drukarkach 3D Ultimakera. Zaprezentował wszystkie nowości jakie pojawiły się w nich względem wcześniejszych modeli, podkreślił również fakt, że Ultimaker 3 nie zastępuje urządzeń drugiej generacji, tylko poszerza zakres funkcjonalny całego środowiska pracy. Kozubowicz omówił zasadę działania Print Core’ów, czyli nowych, wymiennych głowic drukujących (więcej na ten temat znajdziecie tutaj) jak również obsługi urządzeń przez WiFi i zasad ich konfiguracji.

ultimaker-3-conference-04

Główną część wykładów poprowadziła Harma Woldhuis, która pracuje w Ultimakerze jeszcze od czasów gdy rynek niskobudżetowego druku 3D podbijał drewniany Ultimaker Original. Harma zajmuje się rozwojem drukarek 3D firmy oraz ich testowaniem. Od niedawna jest częścią teamu odpowiedzialnego za badania nad nowymi filamentami wchodzącymi do portfolio Ultimakera. Podczas konferencji wprowadziła uczestników w specyfikę Ultimakera i filozofię open-source, którą firma aktywnie wspiera od samego początku istnienia. Przedstawiła także początki powstania Cury.

ultimaker-3-conference-05

Sporo miejsca Woldhuis poświęciła kwestii filamentów, wskazując że jest to obecnie główny obszar zainteresowania Ultimakera, gdzie jest kładziony największy nacisk na badania i rozwój. Materiały do druku 3D będące w ofercie firmy można podzielić na trzy grupy:

  • użytkowe – PLA i PVA
  • inżynieryjne – ABS i CPE
  • profesjonalne – Nylon, PC, TPU 95A i CPE+

Na chwilę obecną na Ultimakerze 3 można korzystać wyłącznie z PLA, PVA, ABS, CPE i Nylonu. Pozostałe materiały są dostępne tylko dla Ultimakera 2+, jednakże firma prowadzi prace nad tym, aby włączyć je również do ekosystemu „trójki„. Woldhuis zaprezentowała również pokrywę na front drukarki 3D, która ma zapewnić lepszą kontrolę temperaturową wewnątrz urządzenia podczas drukowania 3D z trudniejszych, inżynieryjnych materiałów.

ultimaker-3-conference-14

Na koniec pierwszej sesji, Adam Kozubowicz zaprezentował Ultimaker Print Management System – rozwiązanie prezentowane po raz pierwszy podczas targów Additive Manufacturing Europe w Amsterdamie. Jest to farma drukarek 3D, spięta w tworzony przez Ultimakera system pozwalający na pracę kilkudziesięciu urządzeń równocześnie. System jest aktualnie testowany w siedzibach wybranych klientów firmy i ma trafić do oferty w przyszłym roku.

Podczas sesji warsztatowej, uczestnicy konferencji mieli do dyspozycji kilkanaście urządzeń, na których samodzielnie testowali to, o czym mówili prelegenci. Była to najbardziej efektywna część całego wydarzenia, gdyż specjaliści Ultimakera odpowiadali na dziesiątki pytań, rozwiązując szereg pojawiających się problemów, bądź rozwiewając wątpliwości związane z obsługą drukarek 3D lub oprogramowania Cura.

ultimaker-3-conference-06

Podobnie jak w przypadku majowej konferencji MATERIALISE METAL TOUR, tak i ULTIMAKER 3 CONFERENCE było współorganizowane przez CD3D.

Scroll to Top