Japońska firma Verbatim, która jest częścią grupy Mitsubishi Chemical Holdings, jest zanana przede wszystkim z produkcji nośników CD, DVD oraz Blue-ray. Dwa lata temu postanowiła wejść w świat niskobudżetowych drukarek 3D, działających w technologii FDM, wypuszczając na rynek filamenty PLA i ABS. Bez problemu można je nabyć również w naszym kraju. Kilka dni temu zapowiedziano dwa nowe materiały: PET oraz PLA.
PLA to, obok ABS, najpopularniejszy filament stosowany w drukarkach 3D. Doceniany jest przede wszystkim przez amatorów, ponieważ drukuje się z niego wyjątkowo łatwo i przyjemnie. Nie przysparza większych problemów z przyklejeniem do powierzchni platformy roboczej oraz nie wydziela drażniącego zapachu w czasie procesu topienia. Jedyne o czy powinniśmy pamiętać, to stosowanie chłodzenia wydruku, ale i bez niego praca z tym materiałem nie jest niemożliwa.
Największą wadą PLA jest trudność w jego obróbce oraz stosunkowo niska temperatura mięknięcia, przez co niespecjalnie nadaje się do większości zastosowań inżynierskich. Problemy te (przynajmniej częściowo) eliminuje ulepszona wersja PLA od Verbatimu. Dzięki zastosowaniu „pewnych dodatków” udało się otrzymać wysokowydajny materiał, w którym wyeliminowano wysoką kruchość tego tworzywa. Oprócz tego materiał ten jest na tyle miękki, że można go obrabiać za pomocą papieru ściernego, uzyskując idealnie gładką powierzchnię.
Kolejnym, nowym filamentem w ofercie Verbatimu jest PET. Jest to materiał, który drukuje się równie dobrze jak PLA, ale cechuje się o wiele większą wytrzymałością mechaniczną (wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 70 MPa), jak i termiczną. Dodatkowym jego atutem, zwiększającym jego atrakcyjność, jest całkiem przyzwoita przejrzystość wykonanych z niego wydruków 3D.
Oba materiały zostały przetestowane przez producenta na wielu, najpopularniejszych drukarkach 3D i na żadnej z nich nie sprawiały żadnego problemu z drukowaniem. Ważną cechą, wyróżniającą produkty Japończyków, jest bardzo rygorystyczna kontrola jakości, dzięki której produkowane przez nich filamenty, pomimo że nie należą do najtańszych, to charakteryzują się wysoką powtarzalnością parametrów każdej szpuli.
Nowe filamenty zostaną zaprezentowane na rozpoczynających się dzisiaj targach TCT Show w Birmingham.
Źródło: www.3ders.org