Jedną z najciekawszych i najgłośniejszych premier 2015 roku w światowej branży druku 3D był Voxel8 – nowatorska drukarka 3D drukująca z termoplastów oraz specjalnego tuszu zawierającego nanocząsteczki srebra przewodzącego prąd. Dzięki temu rozwiązaniu było możliwe tworzenie w jednym procesie produkcyjnym kompletnych urządzeń elektronicznych. Po roku słuch o start-upie praktycznie całkowicie ucichł – nie oznacza to jednak, że przestał on funkcjonować. Niedawno Voxel8 zaprezentował nową linię urządzeń – ActiveLab Digital Fabrication System, dedykowaną dla przemysłu… obuwniczego! Teraz ogłosił zakończenie kolejnej rundy finansowania, wśród których znalazł się m.in. fundusz HP Tech Ventures.
Voxel8 został założony przez dr Jennifer Lewis wywodzącą się z Uniwersytetu Harvarda w USA oraz zespół współpracujących z nią naukowców i inżynierów. Stworzyli oni autorską technologię opartą o metodę FDM. Urządzenie wykorzystywało dwa extrudery – pierwszy, klasyczny, odpowiadał za nakładanie kolejnych warstw tradycyjnego filamentu w postaci PLA, a drugi, będący czymś na kształt pneumatycznej pompy, ekstrudował specjalną mieszaninę srebra, która tworzyła na powierzchni wydruku 3D ścieżki przewodzące prąd.
Drukarka 3D była w tamtym czasie na tyle niezwykłym i unikalnym projektem, że zainteresował się nim sam Autodesk, biorąc twórców urządzenia pod swoje skrzydła. Dzięki stworzonemu wspólnie oprogramowaniu o nazwie Project Wire, użytkownik mógł zaprojektować zarówno ścieżki, po których przechodziło napięcie oraz miejsca na montaż komponentów elektronicznych. W trakcie pracy, drukarka 3D mogła przerwać drukowanie w określonych momentach umożliwiając ręczne dodanie elektroniki, a następnie powrócić do drukowania 3D.
Pierwszym klientem firmy było MITRE Corporation – operator siedmiu FFRDC`ów (federalnych centrów badań i rozwoju w USA), które nawiązało z nią kontakt w sprawie wspólnego tworzenia specjalistycznych anten, a kolejnym ATAP, czyli Google Advanced Technology and Projects, które zakupiło urządzenia firmy w połowie 2016 roku. Od tamtej pory informacje o Voxel8 ucichły i pamięć o obiecującym start-upie zaczęła się stopniowo zacierać…
Tymczasem dokonał on dość sensacyjnego zwrotu! Firma rozwinęła swoją technologię druku 3D z nietypowych materiałów, zdobywając po drodze ponad 30 patentów związanych z drukowaniem materiałów strukturalnych i funkcjonalnych. Opracowała metodę produkcji wielu materiałów do zastosowania w obszarach projektowania, obuwia, odzieży i inteligentnych tekstyliów.
Niedawno Voxel8 zaprezentował system produkcyjny ActiveLab – wielomateriałową drukarkę 3D opracowaną specjalnie do produkcji wysokowydajnych cholewek i tekstyliów sportowych. System pozwala na realizację szybkich cykli produkcyjnych, skrócenie czasów realizacji zamówień i niższe koszty związane z pracą, oprzyrządowaniem i logistyką. Technologia stwarza również możliwości tworzenia niestandardowych produktów przy ponoszeniu niewielkich kosztów.
Teraz Voxel8 ogłosił zakończenie rundę finansowania Serii B prowadzoną przez dział inwestycyjny DSM Venturing. Runda inwestycyjna objęła również fundusze HP Tech Ventures i dotychczasowych udziałowców: Bræmar Energy Ventures i ARCH Venture Partners. Finansowanie – choć nieokreślone w wysokości – pozwoli Voxel8 przyspieszyć prace nad wdrożeniem technologii drukowania 3D obuwia / tekstyliów na rynku.
Źródło: www.3dprintingmedia.network