Szwajcarska firma Infotech, specjalizująca się w produkcji maszyn do precyzyjnego nakładania drobnych komponentów i mikrodozowania, opracowała drukarkę 3D pozwalającą na drukowanie 3D z kilku gatunków różnych żywic światłoutwardzalnych w jednym procesie produkcyjnym. Urządzenie powstało we współpracy z producentem klejów DELO, który dostarcza dedykowane do drukarki 3D żywice epoksydowe.
Maszyna powstała w oparciu o dozownik IP-500 Infotech, który został wyposażony specjalną jednostkę dozującą, która może być wyposażona nawet w trzy różne głowice. W zależności od właściwości mediów ciśnieniowych i struktur, które mają być dozowane, użytkownicy mogą wybierać spośród wielu powszechnie stosowanych zaworów dozujących, jak zawory strumieniowe, zawory czasowe lub systemy dozowania śrubowego. Każdy zawór znajduje się na osobnej osi pionowej.
Głowice dozujące mogą pracować równolegle, tym samym możliwe jest łączenie różnych materiałów płynnych w jednym procesie drukowania 3D. Na poziomie oprogramowania do druku 3D, użytkownik może przyporządkować określone obszary modelu do danego materiału. Wszystko odbywa się w oparciu o tradycyjne pliki w rozszerzeniu .STL. Podczas pracy drukarki 3D, zainstalowana kamera śledzi ruch głowic, weryfikując dokładne położenie dozowników, równocześnie je kalibrując.
Przy wielomateriałowym druku 3D kluczowa jest nie tylko precyzja systemu nakładającego materiał, lecz również materiały, z których powstają wydruki. Podczas procesu drukowania w systemie Infotech materiały nakładane są w postaci płynnej, a następnie utwardzane świetłem UV. Efektywna grubość nałożonej warstwy jest określana na podstawie bezkontaktowego pomiaru wysokości. Pozwala to na dynamiczną korektę odległości roboczych jednostek dozujących. W celu utwardzenia głowica lampy UV zamontowana w systemie przesuwa się wzdłuż ostatnio dozowanego konturu. W ten sposób materiał natychmiast osiąga swoją ostateczną wytrzymałość.
Charakterystyczną cechą płynnych materiałów DELO jest ich przydatność do łączenia i funkcjonalny charakter. Mając podobne właściwości chemiczne, materiały charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do siebie i po utwardzeniu wykazują właściwości izotropowe we wszystkich kierunkach drukowania. Ponadto zapewniają takie funkcje, jak przezroczystość, przewodność lub elastyczność.