Zarówno firmy jak i użytkownicy indywidualni, decydując się na zaangażowanie technologii addytywnej w procesy produkcyjne muszą odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie – kupować własną drukarkę 3D czy korzystać z usług firm zewnętrznych? Oczywiście, próżno szukać jednego, uniwersalnego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla wszystkich firm. Taka decyzja uwarunkowana jest przez szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, dlatego przed jej podjęciem warto zadać sobie kilka kluczowych pytań dotyczących specyfiki naszych potrzeb.
Często podkreślamy, że technologie przyrostowe wiążą się oszczędnościami czasu i pieniędzy. Dla przedsiębiorstw wdrożenie metod druku 3D wiąże się z istną rewolucją procesów produkcji oraz logistyki w firmie. Zanim jednak firma zdecyduje się na wprowadzenie technologii addytywnych warto sprawdzić, jakie rozwiązania są możliwe do zastosowania. Obecnie, firma może wybrać:
- ofertę firmy usługowej – zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z różnych, również przemysłowych technologii druku 3D, bez konieczności zakupu urządzenia. Zewnętrzny dostawca usług jest dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności przeprowadzenia testów lub produkcji małoseryjnej. Warto zauważyć, że w przypadku firmy usługowej do czasu realizacji należy doliczyć czas i koszty logistyki, które nie występują w przypadku produkcji na miejscu.
Szacuje się, że rozwiązanie jest opłacalne, gdy rozważa się wytwarzanie mniej niż 10 sztuk miesięcznie (szczególnie w niestandardowych technologiach druku 3D). - Własna desktopowa drukarka 3D – idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują urządzenia do szybkiej produkcji prototypów lub produkcji niestandardowych elementów. Urządzenie sprawdzi się zarówno do tworzenia kolejnych iteracji nowych produktów jak i partii produkcyjnych (farma kliku drukarek 3D pozwala na produkcję nawet 200 sztuk tygodniowo).
Zakup własnego urządzenia określa jednak w znacznym stopniu specyfikę produkcji w organizacji i daje dostęp jedynie do jednej technologii wytwórczej. - Własna drukarka 3D klasy przemysłowej – to wybór, kiedy priorytetem jest precyzja i najwyższa jakość produkowanych elementów. Urządzenia te dają możliwość pracy z materiałami inżynieryjnymi, które wymagają stabilnych warunków pracy.
Własne urządzenie może znacznie obniżyć koszty realizacji projektów wymagających produkcji jednostkowej lub nisko seryjnej niestandardowych elementów, pomimo że wymaga początkowej, dość wysokiej inwestycji.
Wybierając pomiędzy powyższymi opcjami należy rozważyć następujące kwestie:
Koszty
W przypadku własnego urządzenia konieczna jest inwestycja początkowa w urządzenie oraz materiały eksploatacyjne. Ceny urządzeń mogą się od siebie różnić – o istotnych rozbieżnościach w cenach urządzeń pisał niedawno Paweł. Często konieczne jest również zakupienie urządzeń peryferyjnych, np. myjek do wypłukiwania materiału podporowego czy komory z filtrem HEPA, która jest zalecana dla urządzeń pracujących w środowisku biurowym. Dodatkowo, przemysłowe drukarki 3D często wymagają profesjonalnej obsługi osób z wiedzą techniczną, dlatego kupując własne urządzenie należy pamiętać również o konieczności niezbędnych szkoleń.
W przypadku outsource’owania usługi brak początkowej inwestycji. Skorzystanie z usług firmy drukującej 3D na zamówienie to rozwiązanie odpowiednie dla użytkowników, którzy oceniają możliwość wdrożenia technologii drukowania 3D, aby ocenić ich skuteczność dla ich zastosowań. Warto jednak zauważyć, że płacąc za usługę wykonania wydruków 3D możemy być niemal pewni jakości elementów. Oszczędzi nam to również frustracji, które czasem idą w parze z samodzielną obsługą drukarek 3D i druku przestrzennego ze szczególnie wymagających materiałów.
Czas realizacji
Dla drukarek 3D w firmie, zarówno desktopowych jak i profesjonalnych, czasy produkcji są porównywalne. W przypadku urządzeń profesjonalnych można skorzystać z wysokowydajnych trybów drukowania dostępnych m.in. w dwugłowicowych drukarkach 3D, które mają możliwość druku 3D z dwóch niezależnych głowic.
Jeśli chodzi o terminy realizacji zleceń firm zewnętrznych są one czasem oddalone w czasie, który zależy m.in. od ilości zleceń realizowanych obecnie przez biuro usługowe czy kwestie logistyki. Jeżeli projekt wymaga szybkiej realizacji lub konieczne jest wykonywanie wielu iteracji rozwiązania warto przemyśleć zakup własnego urządzenia.
Dostępność
Mając własne urządzenie można korzystać z niego w wybranym przez siebie czasie, drukując 3D dowolne ilości elementów. Obsługa desktopowych drukarek 3D jest zazwyczaj prosta i intuicyjna – urządzenia typu plug & play są zazwyczaj na tyle przyjazne użytkownikowi, że mogą z nich korzystać również osoby bez wiedzy technicznej. W przypadku przemysłowych druakrek 3D, do ich obsługi najczęściej wymagana jest osoba o wiedzy technicznej, przeszkolonej z zakresu obsługi urządzenia.
Podsumowanie w formie tabeli:
Firma usługowa | Własna desktopowa drukarka 3D | Własna przemysłowa drukarka 3D | |
Czas realizacji | 1-2 tygodnie | <24 h | <24 h |
Koszt wejścia | 0 PLN | Min. 10 000 PLN | Min. 150 ooo PLN |
Koszty dot. utrzymania | nie dotyczy | Podstawowe naprawy dot. utrzymania sprawności maszyny | Przeglądy urządzenia, koszty wynikające z napraw |
Dostępność | Zależy od ilości zleceń realizowanych przez biuro – wykonywana konkretna liczba elementów | Możliwość szybkiej produkcji elementów wewnątrz organizacji, brak konieczności oczekiwania związanego z innymi zleceniami czy logistyką | Możliwość szybkiej produkcji elementów – najczęściej wymaga zaangażowania osoby o wiedzy technicznej na temat urządzenia |
Pytania, które pomogą w podjęciu właściwej dla konkretnego użytkownika decyzji dotyczącej wyboru wariantu rozwiązania:
- Jaki budżet można przeznaczyć na wdrożenie technologii druku 3D?
- Czy firma posiada specjalistyczne wyposażenie, niezbędne dla prawidłowej obsługi drukarki 3D?
- Jaki rodzaj detali będzie wytwarzany w ramach realizowanych projektów?
- Czy wszechstronność projektowania i aplikacji jest ważna dla specyfiki realizowanego projektu?
- Specyfika realizowanych elementów – czy wymagana jest więcej niż jedna technologia druku 3D? Jaka ilość i jak często wykonywane muszą być wydruki 3D?
- Czy czas realizacji jest istotny? Czy krótki czas produkcji addytywnej jest priorytetem?
Artykuł został stworzony na podstawie raportu opracowanego przez BCN3D “3D Printing In-house or Outsource? The Definitive Guide”. Jego pełną wersję można pobrać z strony internetowej producenta.