Wartość technologii FDM jest często deprecjonowana, a metoda uznawana jest za odpowiednią głównie do szybkiego prototypowania. Jednak naukowcy udowadniają, że zalety technologii wytwarzania z materiałów termoplastycznych mogą przyczynić się do optymalizacji prac w zakresie badań nad nowymi metodami leczenia. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Gironie z powodzeniem wykorzystuje w swojej pracy drukarki 3D, tworząc z ich pomocą struktury przestrzenne wspomagające proces izolacji komórek macierzystych.
W ramach swojej pracy naukowej zespół badawczy z Uniwersytetu w Gironie skupia się na opracowywaniu metod leczenia jednego z najbardziej agresywnych nowotworów o wysokim odsetku nawrotów – raka piersi potrójnie ujemnego. Za sprawą drukowanych 3D struktur udało się wyizolować komórki macierzyste analizowanego nowotworu, co stanowi kolejny kamień milowy w ich badaniach.
Wykorzystując drukarki 3D hiszpańskiego producenta BCN3D stworzyli precyzyjne rusztowania, korzystając z popularnego materiału biodegradowalnego PLA. Imitujące struktury tkankowe kształty ułatwiły wyizolowanie komórek, odpowiedzialnych za powodowanie nawrotów choroby. Osiągnięte wyniki pozwolą na prowadzenie dalszych, bardziej szczegółowych badań w celu opracowania środków farmaceutycznych, które będą niegroźne dla zdrowych tkanek, a jednocześnie będą zwalczały komórki nowotworowe.
Kierownik projektu, dr Teresa Puig, wyjaśniła, że w przypadku leczenia tradycyjnymi metodami (radioterapia czy chemioterapia) w organizmie nadal pozostają komórki nowotworowe, dlatego szczególnie ważne jest szukanie rozwiązania, pozwalającego na zwalczanie komórek nowotworowych, odpowiedzialnych za nawroty choroby.
Na potrzeby badania opracowano szereg struktur o zróżnicowanych geometriach, kształtach i rozmiarach porów czy gęstości wypełnienia. Łącznie przeanalizowano 27 iteracji, aby znaleźć optymalną strukturę dla izolowania komórek.
Wcześniej, naukowcy wykorzystywali w sowich doświadczeniach dwuwymiarowe hodowle komórkowe, jednak to właśnie dzięki drukowanym 3D strukturom udało się osiągnąć zamierzone wyniki, co stało się punktem wyjścia do badań farmaceutyków.
Wyniki badań zostały przedstawione w czasopismach naukowych „International Journal of Molecular Sciences” i „Polimery” w publikacji „Screening of Additive Manufactured Scaffolds Designs for Triple Negative Breast Cancer 3D Cell Culture and Stem-Like Expansion„
Źródło: www.3dprintingcenter.net