W ciągu kilku ostatnich lat druk 3D stał się integralną częścią technik dentystycznych – szeroki zakres zastosowań, od modeli uzębienia po nakładki korygujące zgryz, pozwala producentom drukarek 3D i materiałów do druku na ciągłe poszerzanie oferty swoich produktów. Zakończone kilka dni temu targi stomatologiczne LMT Lab Day 2018 w Chicago były świetną okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań z dziedziny technologii przyrostowych dedykowanych dentystom oraz protetykom.

Według opublikowanego przez SmarTech raportu branża dentystyczna to wyjątkowo podatny grunt, jeśli mowa o wdrożeniach z zakresu technologii addytywnych – precyzyjne drukarki 3D, pracujące w technologiach opartych na wytwarzaniu detali z żywic fotopolimerowych stanowią wyposażenie coraz większej ilości gabinetów protetycznych.

Jak przyznaje Scott Dunham, wiceprezes ds. badań w SmarTech, stomatologia ma prawdziwy potencjał, aby stać się największym na świecie rynkiem druku 3D w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Swoje słowa argumentuje szerokim spektrum potencjalnych aplikacji druku 3D w stomatologii – odejście od tradycyjnie wykonywanych modeli i odlewów na rzecz technologii przyrostowych pozwala upatrywać przyszłości ortodoncji właśnie w druku 3D.

Przewidywany wzrost zainteresowania technologiami addytywnymi w branży stomatologicznej w ciągu najbliższych 10 lat

Dla EnvisionTEC, producenta drukarek 3D i żywic na potrzeby stomatologii, targi okazały się okazją do premiery rynkowej zapowiadanej już wcześniej ultraszybkiej fotopolimerowej drukarki 3D. Rynek urządzeń pracujących w technologiach addytywnych został wzbogacony o Vida cDLM, urządzenie pracujące w autorskiej, opatentowanej przez firmę EnvisionTEC technologii cDLM (Continuous Digital Light Manufacturing).

Spersonalizowane nakładki (tzw. aligners)

Opracowana technologia pozwala na szybsze wykonywanie elementów stomatologicznych- zarówno modeli zgryzu jak i aparatów korekcyjnych. Według producentów czas wytwarzania tego typu detali z dedykowanych materiałów można ograniczyć nawet do 30 minut. Urządzenie pozwala na wytwarzanie detali o rozdzielczości XY wynoszącej 76 mikronów przy jednoczesnej szybkości drukowania około 20-50 mm na godzinę.

Dodatkowo firma przedstawiła dwie nowe żywice światłoutwardzalne, dedykowane branży stomatologicznej. Są to:

  • E-Ortholign – biokompatybilny materiał, który został opracowany na potrzeby wytwarzania przezroczystych nakładek na zęby, stosowanych po zdjęciu klasycznego aparatu ortodontycznego,
  • E-OrthoShape – żywica przeznaczona do produkcji seryjnej modeli, które wykorzystywane są do wykonywania przeziernych aparatów ortodontycznych (tzw. aligners). Cena to 175 USD za kilogram – materiał jest kompatybilny z urządzeniami EnvisionTEC pracującymi w technologii DLP.

Od lewej: E-Model Light oraz E-OrthoShape (również w ofercie EnvisionTEC)

Podczas LMT Lab Day 2018 w Chicago nowe rozwiązania z zakresu druku 3D dla potrzeb stomatologii przedstawił m.in. Stratasys oraz 3D Systems.

Źródło: 3dprintingmedia.networktctmagazine.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like