Wymienne głowice w ZMorph VX Full Set bez tajemnic

ZMorph VX Full Set to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie szereg metod wytwórczych – od druku 3D w różnych wariantach do plotowania laserowego czy obróbki CNC. Dzięki połączeniu różnych sposobów wytwarzania pozwala na tworzenie zarówno prototypów jak i funkcjonalnych części, metodami najodpowiedniejszymi do szczególnych aplikacji.

Wielofunkcyjność rozwiązania otwiera szeroki wachlarz możliwości przed użytkownikami zainteresowanymi nowoczesnymi technologiami. Wyjście poza ramy standardowego druku 3D sprawia, że ZMorph VX Full Set to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w działa badawczo-rozwojowych, jak i znajdzie zastosowanie w przestrzeniach wspierających realizację własnych projektów, jak Fab lab’y czy szkolne pracownie.

W tym artykule przygotowaliśmy dla Was charakterystyki wymiennych głowic ZMorph VX Full Set wraz z przykładowymi zastosowaniami. Lista wszystkich głowic, jakie dostępne są w zestawie znajduje się m.in. w jednym z poprzednich artykułów, dotyczącego unboxingu urządzenia.

Głowica do druku 3D – 1,75 mm

Częścią wspólną zestawów ZMorph VX i ZMorph VX Full Set jest głowica do druku 3D, przystosowana do filamentów o średnicy 1,75 mm. Głowica pozwala na druk 3D zarówno z prostych materiałów, jak PLA czy PET-G, jak i trudniejszych – ASA, ABS czy PP. Wrażenia z pracy z głowicą drukującą opisane zostały w poprzednim artykule z serii ZMorph. Tam znajdziecie szczegółowe informacje na temat technicznych szczegółów druku 3D.

Głowica do druku 3D DUAL PRO 

Głowica Dual PRO pozwala na tworzenie zaawansowanych wydruków 3D nie z jednego, ale z dwóch materiałów. Głowica pozawala zarówno na szybkie prototypowanie dwukolorowych elementów, jak i tworzenie przedmiotów końcowego użytku. Druk z dwóch materiałów, mieszanie kolorów, tworzenie gradientów i mapowanie obrazów na modelach – to szerokie spektrum zastosowań głowicy DUAL PRO. W przypadku tego narzędzia, szczególne znaczenie ma właściwe przygotowanie elementu w dedykowanym oprogramowaniu Voxelizer – w kolejnych artykułach przyjrzymy się funkcjom programu, które umożliwiają eksperymenty z kolorem.

Warunkiem druku 3D z dwóch materiałów są podobne temperatury mięknięcia filamentu. Ekstruder pozwala również na wytwarzanie modeli z wykorzystaniem rozpuszczalnego materiału podporowego jak PVA. Ważne, aby pamiętać o odpowiednie utrzymanie i konserwacje głowicy – wtedy unikniemy ryzyka problemów z zatykaniem się głowicy.

Poniżej kilka wydruków z wykorzystaniem dwukolorowej głowicy drukującej 3D.

Głowica CNC PRO 

CNC PRO to głowica, która umożliwia frezowanie i grawerowanie CNC w różnych materiałach, między innymi drewnie oraz szkle akrylowym. Dzięki wytrzymałej ramie drukarka 3D ZMorph VX wytrzymuje przeciążenia przy wysokim momencie obrotowym w trakcie obróbki CNC. Dzięki regulowanej prędkości i wymiennym wiertłom osiągnięcie najwyższej jakości prac jest na wyciągnięcie ręki. 

Głowica CNC PRO umożliwia pracę na szerokiej gamie materiałów, m. in. drewnianych; buk, dąb, klon, orzech, sosna, kasztan. Ponadto, oferuje obróbkę CNC wielu innych surowców, np. sklejki, wosku, szkle akrylowym, piance PVC, czy płytek PCB. Specjalny stół roboczy zapewnia bezpieczeństwo procesu i proste umiejscowienie obrabianego materiału.  Co więcej, konstrukcja urządzenia daje możliwość zadbania o czystość obszaru roboczego.

Oprogramowanie Voxelizer pozwala na obsługę operacji frezowania, bez konieczności ręcznego wpisywania komend. Program poprowadzi nawet początkującego użytkownika przez proces frezowania, dzieląc m.in. proces na zadania.

Głowica LASER PRO 

Laser PRO to głowica, która umożliwia cięcie i grawerowanie za pomocą niebieskiego lasera o mocy 2.8 W. Jest 50% mocniejsza od jej poprzednika, dzięki czemu praca jest dwukrotnie szybsza. Głowica Laser PRO oferuje wysoki poziom detali i mniej przypaleń na krawędziach obrabianego materiału, oferując wysoką jakość wykonywanych projektów. 

Moduł posiada zupełnie nową elektronikę i solidną aluminiową obudowę z wbudowanym systemem chłodzącym. Jest mniejszy i lżejszy od poprzednika, dzięki czemu jego montaż i użytkowanie jest znacznie łatwiejsze. Głowica posiada nową aluminiową osłonę promienia lasera. W zestawie znajdują się również okulary ochronne, aby zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownika. 

Narzędzie Laser PRO umożliwia cięcie i grawerowanie z materiałów takich jak sklejka, różne rodzaje drewna, folia samoprzylepna, karton, skóra czy szkło akrylowe. 

Dron stworzony dzięki trzem metodom fabrykacji

Dzięki temu, że ZMorph VX pozwala na tworzenie obiektów używając trzech metod fabrykacji, stworzenie funkcjonalnego prototypu drona było możliwe. Druk 3D pozwolił na wydrukowanie wytrzymałej obudowy na elektronikę, osłon śmigieł i podwozia z materiału ABS. Następnie używając głowicy Laser PRO wykonano grawer projektu elektroniki na miedzianym laminacie do PCB. Narzędzie CNC PRO pozwoliło na wycięcie ramy z lekkiego i wytrzymałego kompozytu Dibond oraz kształtu wcześniej grawerowanej płytki PCB.

Ostatnim krokiem było skompletowanie elektroniki (sensorów, procesora, baterii, kontrolera, etc.) i post-processing; wygładzenie i pomalowanie modelu, w celu nadania finalnych walorów estetycznych. Z pomocą wielofunkcyjnej drukarki 3D, wykonanie latającego prototypu drona było proste. Wszystkie technologie produkcji są zamknięte w jednym urządzeniu, na przestrzeni nie większej niż biurko.

Zastosowania głowicy Laser PRO

Dedykowane oprogramowanie Voxelizer pozwala przekonwertować pliki JPEG w gotowy G-kod, który jest czytany przez drukarkę 3D ZMorph VX. Dzieje się to automatycznie, za pomocą funkcji Image Etching. Ustawienia wytwarzania obrazów można edytować, poprzez dostosowanie prędkości wypalania. Miękka cztero-milimetrowa sklejka, na której laserowo wypalano obrazy, wymaga dużej prędkości procesu. Twardsze materiały będą potrzebowałyby wolniejszego wypalania.

Innym możliwym zastosowaniem Laser PRO jest wypalanie wzorów na skórze naturalnej. Narzędzie pozwoliło stworzyć wzór inspirowany detalami architektonicznymi w stylu Art Deco, produkując dokładny wydruk z ostrymi krawędziami. Cały proces trwał około 10 minut.

Głowica THICK PASTE EXTRUDER

Thick Paste Extruder to głowica dedykowana do wytłaczania gęstych past. Pozwala ona stworzyć dekorację, wzory i proste obiekty 2D i 3D, wykorzystując masy ceramiczne, oraz żywność. Masa jest wytłaczana pod ciśnieniem z pojemnej, wymiennej strzykawki. Taka technologia stwarza wiele możliwości do zastosowania jej w sztuce, badaniach nad materiałami czy tworzeniu dekoracji z żywności. Dzięki prostej konstrukcji, głowica jest bezpieczna do pracy z młodzieżą

Moduł jest dedykowany do pracy z wieloma rodzajami półpłynnych i gęstych mas, jak ceramika lub żywność w postaci past. Głowica do pas umożliwia także eksperymentowanie i wykonywanie badań nad materiałami, takimi jak silikon, porcelana czy masy spożywcze.

W kolejnych częściach naszego cyklu przyjrzymy się bliżej możliwościom oprogramowania Voxelizer. Do zobaczenia niebawem!

Scroll to Top