XJet dostarcza pierwszą drukarkę 3D do druku 3D z płynnego metalu

XJet – izraelski producent przemysłowych drukarek 3D ogłosił dostawę Carmel 1400M – pierwszego systemu do druku 3D z płynnego metalu, do firmy Azoth, która świadczy usługi wytwarzania przyrostowego. Maszyna jest jedyną na świecie drukarką 3D wykorzystującą w pracy metodę natryskiwania nanocząsteczek metalu lub ceramiki i spajania ich termicznie w jednym procesie produkcyjnym.

Maszyna oparta o autorską technologię NanoParticle Jetting (NPJ) jest wyposażona w duży obszar roboczy na poziomie 500 x 280 x 200 mm i charakteryzuje się wysoką wydajnością produkcyjną. Oficjalna premiera Carmel 1400M miała miejsce jeszcze w 2019 roku, ale dopiero teraz XJet zdecydował się sprzedać drukarkę 3D pierwszemu klientowi.

Mamy ogromne doświadczenie w produkcji metali – zarówno w procesach addytywnych, jak i subtraktywnych. System do druku 3D z metali od XJet zapewnia możliwości, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku, ale nie można ich osiągnąć za pomocą innych technologii” – powiedział Scott Burk, dyrektor generalny Azoth – „oferuje części o wysokiej rozdzielczości i doskonałym wykończeniu powierzchni zaraz po wyjęciu ich z drukarki 3D – wszystko na poziomie, którego wcześniej nie widzieliśmy. Łatwość obsługi i bezpieczeństwo pracy z systemem XJet, która nie wymaga obsługi proszków, to dla nas kolejny ważny czynnik”.

Wszystkie drukarki 3D XJet działają w oparciu o technologię NanoParticle Jetting polegającą na natryskiwaniu nanocząstek metalu lub ceramiki, osadzonych w płynnej powłoce. Po nałożeniu na platformę roboczą, płynne powłoki odparowują, tworząc części wykonane ze stopionych nanocząstek. Powstałe komponenty charakteryzują się wysokim poziomem szczegółowości, doskonałym wykończeniem powierzchni i precyzją wymiarową. Firma wprowadziła swoje pierwsze systemy NPJ – Carmel 1400 i Carmel 700 w 2017 r. Następnie w 2019 r. XJet rozdzielił linię Carmel 1400 na modele drukujące z ceramiki (C) i metali (M).

Do tej pory XJet dostarczył klientom już kilka ceramicznych drukarek 3D z serii Carmel 1400C – do jednostek naukowych i pracowni stomatologicznych.

Źródło: materiały prasowe XJet (wszystkie prawa zastrzeżone)

Scroll to Top