Gubernator stanu Kalifornia – Jerry Brown uchwalił prawo, według którego każdy pistolet wydrukowany na drukarce 3D, czy też broń palna domowej produkcji, będzie musiała mieć nadany oficjalny numer seryjny przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Proces ten będzie jednak skomplikowany, ponieważ każdy posiadacz będzie poddawany szczegółowej weryfikacji. Ustawa ta powstała, by załatać luki prawne dotyczące druku 3D broni.
Produkcja i dystrybucja broni drukowanej w 3D, jest obok wydruku kluczy oraz przedmiotów, które ingerują w bezpieczeństwo, jednym z najbardziej kontrowersyjnych obszarów dotyczących technologii przyrostowych. Jest to broń stosunkowo prymitywna, a jej „producenci” z łatwością znajdują sposoby na jej użytkowanie i dystrybucję, a wszystko to dzieje się za plecami władz.
Stan Kalifornia jest znany z liberalnych tendencji prawnych oraz wyznaczania politycznych trendów. Decyzja gubernatora wydaje się jednak być poważnym krokiem ku zwalczaniu broni drukowanej w 3D. Jej posiadacze muszą ją oficjalnie rejestrować w Departamencie Sprawiedliwości. Zanim do tego dojdzie, władze sprawdzają przeszłość wnioskującego i na jej podstawie wydają decyzję o wydaniu numeru seryjnego lub zakazują jej użytkowania. Teoretycznie będzie to skutkowało ukróceniem sprzedaży, dystrybucji czy też zwykłego przekazywania sobie broni domowej roboty.
Oprócz tego, powstał również wymóg, by plastikowa broń zawierała element wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki temu wykrywacze metali będą mogły w łatwy sposób namierzyć posiadaczy wydrukowanych w 3D pistoletów, które do tej pory były jedynie „bronią widmo”. Poza tym, bez względu na to, czy jest to pistolet drukowany w 3D, czy też „normalny”, to jego najważniejsze elementy są i tak wykonane z metalu.
Ustawa AB857 podpisana 22. lipca 2016 r. ma na celu ograniczenie przestępstw z użyciem broni w stanie Kalifornia. Prawo to ma wejść w życie dopiero 1. lipca 2018 r. Naruszenie przepisów ustawy grozi karą pozbawienia wolności na okres do jednego roku oraz karą grzywny w wysokości do 1000 $. Warto pamiętać, że na terenie Stanów Zjednoczonych istnieje generalny zakaz wytwarzania broni niewykrywalnej przez wykrywacze metali, jednak wysoce prawdopodobne wydaje się, że w najbliższym czasie inne stany zaczną wprowadzać bliźniacze ustawy.
Źródło: www.3ders.org