Zortrax wygrywa przetarg na 180 szt. drukarek 3D dla Województwa Mazowieckiego

Jeśli chodzi o ustanawianie rekordów sprzedażowych w segmencie niskobudżetowych drukarek 3D Zortrax nie ma sobie równych… Najpierw ustanowił rekord świata w kategorii „najwięcej sprzedanych drukarek 3D w jednej transakcji„, gdy w styczniu 2014 roku, DELL zakupił 5000 szt. Zortraxów M200. Teraz firma ustanawia rekord Polski, sprzedając 180 szt. swoich urządzeń w ramach przetargu zorganizowanego przez magistrat Województwa Mazowieckiego. Drukarki 3D trafią do 180 placówek wskazanych przez Zamawiającego, a Zortrax oprócz tego dostarczy skaner 3D, materiały eksploatacyjne oraz przeprowadzi szkolenia z obsługi urządzeń.

Całkowita wartość kontraktu ma wynieść ok. 2 mln PLN. Przetarg odbył się we wrześniu tego roku i był przeprowadzony w imieniu magistratu przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. Oprócz Zortraxa w przetargu wzięły udział jeszcze dwie firmy: krakowski CadXpert – dystrybutor drukarek 3D MakerBot oraz podwarszawski producent skanerów 3D – SMARTTECH. Szczegóły rozstrzygnięcia przetargu są dostępne pod tym adresem.

Wygrana Zortraxa kończy ponad roczną epopeję, która rozpoczęła się dość nietypowo, bo od wątku na forum MójRepRap.pl. 13 sierpnia 2014 r. użytkownik „suntzu” opublikował tam informację o chęci zakupu drukarek 3D w ilości od 37 do 180 szt. wraz z filamentami i skanerami 3D. Wywołało to spore zamieszanie wśród producentów i dystrybutorów drukarek 3D w Polsce, którzy po zweryfikowaniu, iż mają do czynienia z poważnym klientem poszukiwali partnerów do realizacji poszczególnych elementów zamówienia. Pamiętam, iż co najmniej trzy firmy zgłosiły się wtedy do nas w kwestii pomocy w przeprowadzaniu szkoleń z obsługi drukarek 3D.

Potem „suntzu” nieoczekiwanie przycichł na rok, powracając na początku lipca br. już ze skonkretyzowanym zamówieniem. Problemem okazał się bardzo krótki czas realizacji zamówienia, na co mogło sobie pozwolić niewiele firm w kraju. Ostatecznie do przetargu przystąpiły jedynie trzy w/w firmy, a ostatecznym zwycięzcą okazał się Zortrax.

Zortrax zdobywa 6 mln

Chociaż kwota 2 mln PLN może wydawać się niebotyczna w kontekście niskobudżetowych drukarek 3D, nie jest to bynajmniej najwyższa inwestycja jeśli chodzi o technologię druku 3D w naszym kraju. Inwestycje w profesjonalne maszyny drukujące w technologiach SLA, SLS, DMLS czy EBM sięgają wielu milionów złotych – niejednokrotnie kwota pokroju 2 mln to wyłącznie koszt zakupu i instalacji tylko jednego urządzenia.

Nie zmienia to jednak faktu, iż Zortrax rozbił bank jeśli chodzi o wdrożenia tanich drukarek 3D o charakterze komercyjnym. Obawiam się, że na kolejną tego typu inwestycję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Równocześnie warto podkreślić fakt, iż zakup 180 drukarek 3D przez magistrat Województwa Mazowieckiego wspomoże promocję tej technologii w naszym kraju i prędzej czy później zaowocuje kolejnymi projektami tego typu.

Miejmy nadzieję, iż do tego czasu gotowych do przystąpienia do takiego przetargu będzie więcej rodzimych producentów niż teraz…

Źródło: www.komputerswiat.pl

Scroll to Top