10 najciekawszych start-upów w branży druku 3D 2013 roku

Druk 3D jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy, nic zatem dziwnego, iż powstaje coraz więcej firm zajmujących się tą tematyką.

Poniżej prezentujemy listę najciekawszych start-upów w branży. Część z nich istnieje już kilka lat, część powstała zupełnie niedawno. Praktycznie każdy z nich zajmuje inną niszę na rynku. Lista jest subiektywna. Jeśli nie zgadzasz się z danym typem, zaproponuj swój…

10. Freedom of Creation

Zaczniemy historycznie, od jednej  z najstarszych firm zajmujących się komercyjnie drukiem 3D. Freedom of Creation to to studio nowoczesnego designu, założone w 2000 roku w Danii. Jest prawdziwym pionierem w dziedzinie projektowania i drukowania w 3D. Specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych materiałów wykończeniowych do domu oraz oprawek świetlnych. Ich realizacje są dostępne w bardzo wielu ekskluzywnych miejscach począwszy od Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po hotele Hiltona. Wśród klientów firmy, są takie marki jak Nike, Nokia, Hyundai czy L’Oreal.

9. Thinker Thing

Thinker Thing postanowiło przenieść nas na moment do przyszłości i zaprezentowało system umożliwiający nam tworzenie przedmiotów… myśląc o nich. Druk 3D prosto z mózgu? Ta Chilijska firma stara się to urzeczywistnić. Oprogramowanie nad którym pracuje, wykorzystuje elektroencefalografię (EEG) i technologię druku 3D. Za pomocą specjalnego czujnika nakładanego na głowę tworzona jest „mapa” sygnałów mózgowych, które odpowiednio przetworzone służą jako narzędzie sterowania. Na chwilę obecną projekt jest skierowany do dzieci, które wykorzystują oprogramowanie do tworzenia modelu potworka-zabawki z biblioteki dostępnych elementów. Docelowo firma chce stworzyć projekt kierowany do wszystkich grup wiekowych.

 8. Dreambox

Dreambox to pierwszy automat do druku 3D. Działa on w banalnie prosty sposób: do automatu wgrywamy plik STL do druku, który posiadamy, lub wybieramy jakiś istniejący przedmiot z biblioteki plików. Projekt możemy wgrać również do systemu Dreambox on-line, gdzie wybieramy automat, który ma go nam wydrukować. Następnie dokonujemy płatności i… czekamy. Przedmiot może zostać wydrukowany od ręki, może również trafić do kolejki. Wtedy otrzymamy powiadomienie przez SMS, że proces druku został ukończony i przedmiot jest gotowy do odbioru. Na dzień dzisiejszy Dreambox jest tylko jeden i jest zlokalizowany na kampusie w Berkeley, jednakże jego twórcy otrzymali już dofinansowanie na projekt i pracują nad rozwinięciem projektu na szerszą skalę.

7. Organovo

Na temat Organovo pisaliśmy już w serwisie w zeszłym miesiącu. Firma prowadzi innowacyjny projekt badawczy polegający na druku 3D… ludzkich komórek. Ma za sobą pierwsze sukcesy w postaci wydrukowania komórek wątroby. Na chwilę obecną wydrukowane komórki mogą służyć jedynie do testów medycznych, jakkolwiek jest to pierwszy tak znaczący krok w kierunku tworzenia materiału genetycznego człowieka w sposób post-przemysłowy.

6. Tecnologia Humana 3D

Gdy kilka miesięcy temu Marcin napisał artykuł o 7 najdziwniejszych rzeczach jakie wydrukowano za pomocą drukarki 3D, zwycięzcą jego rankingu były… drukowane płody. Tym niecodziennym zajęciem zajmują się w sumie dwie firmy na świecie, ja skupię się na jednej. Tecnologia Humana 3D wywodzi się z Brazylii i specjalizuje się w druku płodów na podstawie odczytów USG, które kobiety w ciąży wykonują podczas badań. Do tej pory przyszłym rodzicom wystarczyły zdjęcia 2D lub 3D – ten brazylijski start-up postanowił pójść jednak znaczący krok dalej i zwizualizować przyszłe dziecko w dosłowny sposób.

5. Spuni

Spuni to doskonały przykład na to jak można wykorzystać druk 3D w tworzeniu zupełnie nowych, innowacyjnych biznesów. Spuni to start-up zajmujący się produkcją łyżeczek idealnie dopasowanych do potrzeb… małego dziecka. To coś co niesamowicie przydałoby mi się dziś – mój półtoraroczny syn właśnie zaczyna jeść samodzielnie, co często kończy się koszmarem w postaci rozsypanego / rozlanego pożywienia w promieniu 1,5 metra od miejsca spożywania przez niego posiłku. Spuni niweluje ten problem. Być może nie jest to najbardziej innowacyjny projekt na świecie, ale każdy kto ma lub miał małe dzieci, z pewnością go doceni.

4. Make Eyewear

Bardzo wysokie miejsce i trochę na wyrost, ale wierzę, iż wkrótce tego typu firmy będą liderami jeśli chodzi o masową produkcję rzeczy z wykorzystaniem druku 3D. Make Eyeware to start-up zajmujący się projektowaniem i drukowaniem oprawek do okularów. Co w tym nadzwyczajnego? W sumie nic, poza tym, iż możemy im zlecić stworzenie własnych, unikalnych okularów. I na tym polega cała niezwykłość tego projektu – tworzenie rzeczy powszechnie uważanych za typowe, ale z jedyną w swoim rodzaju kustomizacją i dopasowaniem do naszych indywidualnych potrzeb lub oczekiwań. Niejednokrotnie w końcu zdarzyło się wam przymierzać fantastyczne okulary, które po prostu źle leżały na waszej twarzy. Gdyby tylko zmienić odrobinę ich krój… Make Eyeware to zapewnią. Na tym polega druk 3D w życiu codziennym i to będzie jego przyszłość.

3. Pirate3D

Firma która szturmem podbiła rynek drukarek 3D, chociaż… jeszcze nie wyprodukowała i nie sprzedała ani jednego egzemplarza drukarki 3D. Buccaneer 3D to najbardziej oczekiwana drukarka 3D od czasu The Form 1 Formlabs. Pisaliśmy na jej temat wielokrotnie, i z pewnością uczynimy to jeszcze nie raz. Niedawno zakończyła się ich kampania na Kickstarterze, gdzie firma zbierała fundusze na uruchomienie produkcji masowej. Pirate3D zebrali 1 438 765 dolarów, o ponad 14 razy więcej w stosunku do tego o co wnosili na początku projektu. Wierzę że Buccaneer wywoła spore zamieszanie na rynku drukarek 3D. I jeżeli drukarki miałyby trafić w najbliższej przyszłości do sprzedaży masowej, to najprędzej właśnie z tym modelem.

2. MakerBot

Firma legenda, porównywana do Apple. Pierwszy start-up związany z drukiem 3D, który odniósł sukces na skalę światową. Niestety niedawno się sprzedał jednej z największych firm na rynku – Stratasysowi, wzbudzając tym krokiem olbrzymie kontrowersje. Wielu oddanych fanów tej marki nosi się z odejściem od rozwiązań MakerBota, oskarżając Bre Pettisa – założyciela firmy, o sprzeniewierzenie się ideałom ruchu open-source, z którego wywodzą się ich drukarki. Sprzedaż MakerBota do Stratasys, to trochę jakby sprzedać Apple do IBM na początku lat 80-tych… Gdyby do tego doszło, świat wyglądałby z pewnością inaczej. Trudno oceniać dziś decyzję Bre Pettisa, czas pokaże czy była ona słuszna. Tak czy inaczej, MakerBot to kluczowa firma dla branży i bez dwóch zdań jeden z najważniejszych start-upów w historii druku 3D.

1. Shapeways

Po sprzedaży MakerBota, na placu boju pozostał ostatni z największych start-upów, czyli nowojorski Shapeways. Założony w 2007 roku, Shapeways, jest platformą internetową, za pomocą której można zaprojektować, wydrukować i sprzedać lub kupić dowolny przedmiot. To połączenie internetowego studia projektowego, sklepu internetowego i profesjonalnej drukarni 3D. Stanowi wzór dla dziesiątek platform starających się ich naśladować. Wspólnie z belgijskim Materialise, podzielił rynek usług tego typu, będąc jednym z liderów rynku.

Scroll to Top