Granica możliwości wpływania na rzeczywistość przez technologię druku 3D coraz bardziej się poszerza. Począwszy od rewolucjonizowania branży przemysłowej, poprzez druk jedzenia, a skończywszy na biżuterii zakres obszarów w których ma on zastosowanie wydaje się być ograniczony jedynie naszą wyobraźnią. Organovo, amerykańska firma biotechnologiczna ogłosiła, iż udało się jej wydrukować w technologii 3D komórki wątroby. Czy druk 3D w medycynie ma szansę się sprawdzić?

Pochodząca z San Diego firma, użyła technologii druku 3D aby stworzyć fragmenty komórek wątroby, funkcjonujących identycznie do ludzkich. W tym celu użyto żelu, aby stworzyć trzy typy komórek i ułożyć je w ten sam trójwymiarowy układ, jaki znajduje się w ludzkiej wątrobie. O ile komórki nie są w pełni funkcjonalne, udało im się wytworzyć kilka protein jakie wytwarza zwykła wątroba, jak również oddziaływać na siebie i na związki im podane – tak jak byłoby to w przypadku zwykłego organizmu.

Chociaż wytworzone w ten sposób komórki nie nadają się do transplantacji ani jakiejkolwiek innej interakcji z żywym organizmem, mogą być wykorzystywane w testach medycznych, na działanie leków lub różnych wirusów i chorób.

Badania naukowców z Organovo są kolejnym podejściem branży medycznej i biotechnologicznej do tematyki druku 3D. Np., w zeszłym roku badacze z uniwersytetu Michigan użyli drukarki 3D w celu stworzenia syntetycznej tchawicy dla dziecka. W tym roku, dział medyczny General Electric planuje uruchomienie konkursu dla projektantów z całego świata, na projekty elementów urządzeń medycznych. Można założyć, iż wraz z coraz większym zainteresowaniem środowiska medycznego tematyką druku 3D, możemy spodziewać się kolejnych spektakularnych realizacji i osiągnięć w tej dziedzinie. Druk 3D w medycynie zaczyna być coraz bardziej powszechnym zjawiskiem.

Źródło: www.cbc.ca

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D