26 listopada w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (Pl. Kopernika 11) odbędzie się pierwsza edycja forum „Innowacje i idee przyszłości”. Forum będzie miało charakter konferencji, podzielonej na 10 bloków tematycznych, w której wezmą udział specjaliści różnych dziedzin, Opolanie oraz studenci. Organizatorem jest Opolgraf S.A., uznawany za jedną z najlepszych drukarń dziełowych w kraju, produkującą rocznie około 8 milionów książek pod 1700 tytułami. Będąc jedną z najnowocześniejszych drukarń w Polsce, bliskie są jej takie zagadnienia, jak innowacje i nowe technologie. Będzie tam również mowa o druku 3D, o co zadbam osobiście 🙂
Celem forum jest podjęcie dyskusji nad problematyką innowacyjności, która pozwala elastycznie adaptować się do zmiennych rynkowych okoliczności. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu, w trudnych warunkach społecznych i gospodarczych. Dlatego tak ważnym jest skupienie uwagi na możliwości wykorzystania innowacyjności w różnych gałęziach biznesu. Jednym z głównych założeń, jest też motywowanie studentów do podejmowania działalności w kołach naukowych, stażach, praktykach oraz do prowadzenia własnych badań, a także rozwój współpracy i wymiany doświadczeń naukowych pomiędzy uczelniami oraz przedstawicielami rynku pracy tak, by zaangażować ich w projekt, który pomoże im odnaleźć się na rynku pracy po studiach.
Forum podzielone będzie na 30-minutowe prelekcje podczas których, przedstawione zostaną różne sposoby postrzegania innowacyjności i subiektywne spojrzenie na idee przyszłości każdego z prelegentów. Aspekty, które będą poruszane to:
- gospodarka
- komunikacja i media
- nowe technologie
- medycyna
- architektura
- polityka
- nauki społeczne
- kultura
- edukacja
- książka przyszłości.
Forum będzie zatem dla wszystkich, których interesują zmiany oraz rozwój, nie tylko w środowisku biznesowym, chcących odkryć twórcze możliwości i dowiedzieć się, jak przekładać innowacyjne koncepcje na konkretne rozwiązania, a następnie z powodzeniem wprowadzać je na rynek. „Chcemy, żeby idee przyszłości, stały się teraźniejszością. Będzie to możliwe dzięki zmianie postrzegania świata poprzez zmianę podejścia do nauki, biznesu, nowych technologii” – mówi Mirosław Szewczyk, prezes firmy Opolgraf – głównego organizatora forum.
Wśród prelegentów będą m.in.: prof. dr hab. inż. Mieczysław Muraszkiewicz, architekt Mirosław Palej, trener myślenia wizualnego Klaudia Tolman, PR Manager Adam Piwek oraz… ja – Paweł Ślusarczyk z Centrum Druku 3D. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły opolskie media: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, Telewizja Polska SA Oddział w Opolu i Forum Opolskiego Biznesu. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Opolski, Klub150 i Loża Opolska BCC.
Wstęp jest oczywiście wolny.
Jeśli chodzi o druk 3D, będę omawiał temat małych kroków wielkich korporacji w kierunku popularyzacji druku 3D. Chociaż druk 3D jest bardzo medialnym tematem ostatnich miesięcy, w wielu kręgach nadal pozostaje tematem mocno niszowym lub wręcz nieznanym. Mimo to, wielkie korporacje pokroju Microsoftu, Intela, HP czy nawet Apple powoli wkraczają na scenę i prezentują rozwiązania, które mają szansę zrewolucjonizować branżę druku 3D jak również życie i sposób komunikacji zwykłych ludzi. W swojej prezentacji zamierzam omówić kilka przykładów działań wykonanych przez wielkie koncerny IT w kierunku popularyzacji druku 3D lub ich pierwszych kroków w kierunku adaptacji tej technologii w zupełnie nowych dziedzinach. Na miejscu będę wyposażony w drukarkę 3D. Całkiem możliwe, że nie jedną 🙂
W imieniu swoim oraz organizatorów, serdecznie zapraszam do udziału w forum!