35 znanych budynków w jednym modelu, czyli niecodzienny hołd dla historii architektury

Jeśli lubisz wyzwania i interesujesz się architekturą, to zagadka dla Ciebie – spójrz na poniższe zdjecia i spróbuj rozpoznać każdy z 35 stylów architektonicznych przedstawionych na modelu.

Instalacja „Wspomnienia Architektury” stworzona przez Fumio Matsumoto, architekta i profesora Uniwersytetu w Tokio, stanowi hołd dla najważniejszych nurtów architektonicznych w historii. Na model składa się 35 fragmentów najbardziej charakterystycznych dla danego stylu budynków – wszystko w skali 1:300.

Fragmenty budynków ułożone są w kolejności chronologicznej pokazując przekrój przez historię architektury – począwszy od 18 wieku p.n.e. reprezentowanego przez hipostyl ze świątyni Karnak, na 2005 roku i Domu Moriyamy kończąc. Instalacja zawiera między innymi kolumnadę z Partenonu (447-431 r. p.n.e.), zewnętrzną ścianę Koloseum (70-80 r. n.e.), nawę z Katedry Notre-Dame (1211-1311 r.), czy pilotis z Willi Savoye (1931 r.). Na samym szczycie umieszczone zostały elementy o znaczeniu symbolicznym.

Zestawienie różnych stylów w ramach jednej struktury daje interesujący efekt. W postaci takiej instalacji, chociaż nie obejmuje ona całej historii architektury, a jedynie wybrane jej elementy, naprawdę dobrze widać wszelkie podobieństwa i różnice rządzące architekturą na przestrzeni wieków. Uwagę zwracają różne podejścia do detali oraz wolnej przestrzeni. Instalacja opatrzona jest broszurą objaśniającą kolejne przedstawione elementy, ze wskazaniem czasu powstania budowli, z których pochodzą oraz ich znaczenia dla architektury.

Broszura dostępna w .pdf

Wydrukowany w 3D model jest częścią stałej wystawy ARCHITECTONICA w Muzeum Architektury Uniwersytetu w Tokio, nie jest to jednak jedyny interesujący eksponat prezentowany w ramach tej ekspozycji – zwiedzający mają okazję zobaczyć również wiele innych, interesujących dzieł.

Nie po raz pierwszy druk 3D stał się techniką umożliwiającą artystom zrealizowanie swoich artystycznych wizji – kilka miesięcy temu, w paryskim muzeum sztuki współczesnej Centre Georges Pompidou można było podziwiać ponad trzydzieści dzieł sztuki stworzonych przy pomocy drukarek 3D. Technologie przyrostowe przestają być domeną przemysłu, a zakres ich zastosowań jest sukcesywnie rozszerzany również przez twórców, którzy w druku przestrzennym upatrują niecodziennego środka wyrazu.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top