3D Lab uruchamia dla REMET S.A. warte ponad 12 mln PLN, jedno z najnowocześniejszych laboratoriów druku 3D z metalu na świecie

Remet S.A. – czołowy europejski producent konstrukcji stalowych wykorzystywanych w przemyśle wydobywczym ropy i gazu, otwiera laboratorium specjalizujące się w produkcji prototypów wykonywanych w technologii druku 3D, które pod względem wyposażenia i skali należy do absolutnej czołówki na świecie. Zlokalizowana w Stalowej Woli firma, zainstalowała jedną z najnowocześniejszych na rynku drukarek 3D do metalu – DMP Flex 350 produkcji 3D Systems, pierwszy w Polsce atomizer do proszków metalicznych ATO Lab oraz cały szereg urządzeń i maszyn wspierających produkcję addytywną oraz umożliwiających kompleksowe badania nad materiałami i procesami wytwórczymi. Projekt został zrealizowany wspólnie z 3D Lab Sp. z o.o. – czołowym dystrybutorem przemysłowych drukarek 3D w Polsce i producentem atomizerów ATO Lab.

Remet działa na rynku od ponad 10 lat, specjalizując się w produkcji rozwiązań stosowanych do wydobywania ropy i gazu z dna mórz i oceanów. Końcowymi użytkownikami produktów firmy są największe koncerny wydobywcze na świecie, w rodzaju BP, Statoil, GE Oil & Gas, czy ExxonMobil. Posiada 4 hale produkcyjne, w których pracuje łącznie 200 osób. Na wyposażeniu ma m.in. jedne z największych w Europie linii do napawania wnętrz rur do transportu ropy i gazu metalem.

Remet Metal Labs to nowy oddział przedsiębiorstwa, gdzie będą realizowane kompleksowe projekty na styku badań i rozwoju w dziedzinie nowych aplikacji przemysłowych oraz produkcji addytywnej. Oprócz w/w drukarki 3D Systems i atomizera ATO Lab produkcji 3D Lab, laboratorium zostało wyposażone m.in. mikroskop skaningowy o jednym z największym na rynku, polu skanowania próbek, przesiewarkę ultradźwiękową umożliwiającą separację proszków o wybranej frakcji, piec do obróbki cieplnej pracujący w temperaturze do 1200°C, stację do spawania laserowego i maszyny do obróbki mechanicznej wydrukowanych detali. 3D Lab od początku uczestniczył w procesie projektowania laboratorium, dostarczając w/w maszyny i sprzęt.

Remet posiada w dyspozycji także superszybką, fotopolimerową drukarkę 3D Systems – Figure 4, pozwalającą na drukowanie elementów pomocniczych do tworzonych produktów, jak również testowanie pomysłów i rozwiązań na etapie tzw. pre-processingu.

Ważnym elementem laboratorium są dwa innowacyjne systemy do badania próbek materiałów oraz prototypów – pierwszy pozwala na badanie modułu Younga metodą nieniszczącą, tj. poprzez pomiar prędkości fal, a drugi umożliwia przeprowadzanie badań częstotliwości drgań własnych oraz „frequency response„.

Największą przewagą Remet Metal Labs nad innymi ośrodkami tego typu jest połączenie nowoczesnej maszyny do druku 3D z metalu z atomizerem 3D Lab – ATO Lab, który pozwala na testowanie i produkcję szerokiego spektrum sproszkowanych stopów metali, zróżnicowanych pod względem składu chemicznego i frakcji.

Tak opisuje to Oswald Krasa – inżynier metalurg z działu R&D firmy – „tworząc koncepcję laboratorium, punktem wyjścia był atomizer. Tu zaczyna się etap wytwarzania materiału, który wykorzystujemy w dalszym etapie, tj. druku 3D. Celem laboratorium Remet Metal Labs jest stworzenie warunków umożliwiających bardzo dużą elastyczność w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla proszków i prototypów. Chodzi konkretnie o niestandardowe składy chemiczne lub rozpoznawanie własności standardowych materiałów w ich dolnym i górnym zakresie zawartości pierwiastków, co umożliwia zwiększenie precyzji oraz powtarzalności parametrów w odniesieniu do właściwości mechanicznych i mikrostrukturalnych”.

Maszyna 3D Systems DMP Flex 350 posiada funkcję pozwalającą na regulację mocy lasera topiącego materiał, dzięki czemu można produkować detale o zmiennych właściwościach. „Jednym z głównych atutów naszej koncepcji jest otwarty system sterowania parametrami lasera. Jest to dodatkowa funkcjonalność, którą dokupiliśmy aby wytwarzać komponenty o niestandardowych mikrostrukturach uzyskiwanych za pomocą zastosowania zmiennych parametrów lasera. Oprogramowanie w trakcie tworzenia projektu umożliwia nam przypisanie parametrów lasera do wybranych obszarów w geometrii prototypu. Dzięki temu prototyp może pozyskać unikalne własności dostosowane do warunków użytkowania z wyznaczeniem obszarów o większej elastyczności lub większej twardości. Takie rozwiązania technologiczne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz żywotności produktu w obszarach nadmiernego zużycia” – dodaje Oswald Krasa.

Remet kieruje swoją ofertę zarówno do dotychczasowych klientów jak i przemysłu motoryzacyjnego oraz lotniczego i kosmicznego, gdzie tworzenie wyspecjalizowanych aplikacji o jedynych w swoim rodzaju właściwościach fizycznych lub chemicznych ma w tej chwili gigantyczne znaczenie. Arthur Hallen – prezes Remet S.A. postrzega uruchomienie laboratorium jako nowy rozdział w historii firmy -„technologiami przyrostowymi jest zainteresowana zarówno branża wydobywcza, jak również klienci z sektora aerospace i automotive. Remet Metal Labs ma być w pełni niezależnym podmiotem zarabiającym na siebie i utrzymującym się z własnej produkcji„.

Inwestycja Remet S.A. wyniosła 12.177.000,00 PLN i była współfinansowana ze środków europejskich. Za realizację projektu był odpowiedzialny warszawski 3D Lab – czołowy dystrybutor przemysłowych drukarek oraz zyskujący coraz większą renomę na świecie producent innowacyjnych atomizerów do proszków metalicznych – ATO Lab.

Tak opisuje projekt Jakub Rozpendowski – członek zarządu 3D Lab – „Remet S.A. jest przykładem wysoko świadomej strategii planowania i odważnej koncepcji budowy jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratorium AM w tej części świata. Z ogromną przyjemnością uczestniczyłem w doborze odpowiedniej konfiguracji sprzętu i wdrożeniach nowości technicznych w ich Metal Labie. Remet posiada wyjątkowe możliwości nie tylko w zakresie produkcji części o złożonych geometriach ale i wytwarzania własnego materiału budulcowego oraz wykonania kompleksowej kontroli jakości tworzonych części.

Precyzyjny mikroskop elektronowy, nieniszczące metody kontroli, swoboda produkcji własnego proszku metali a przy tym możliwość skalowania gabarytu drukowanych części to nieocenione atuty nowego laboratorium AM w Europie i znacząca przewaga konkurencyjna naszego klienta na rynku Oil&Gas. Zapewne bogaty w nowości technologiczne park maszynowy umożliwi też firmie rozpoczęcie współpracy z rynkiem wysoko technologicznym np. branży lotniczej czy motoryzacyjnej„.

3D Lab i Remet będą wspólnie prezentować swoje rozwiązania podczas listopadowych targów Formnext 2019 we Frankfurcie nad Menem w Niemczech

Scroll to Top