3D Systems prezentuje nowe drukarki 3D typu SLS, do metalu oraz szereg nowości materiałowych i informatycznych

3D Systems zaprezentowało na targach Formnext szereg nowości produktowych. Firma wprowadziła nowe, wysokowydajne systemy do druku 3D, ogłosiła nowe partnerstwo w obszarze przetwarzania końcowego, nowe, ulepszone oprogramowanie do wytwarzania przyrostowego oraz nowego fotopolimeru klasy produkcyjnej.

Pierwszą nowością jest przemysłowa drukarka 3D typu SLS – 3D Systems SLS 380, która zapewnia wysoki poziom powtarzalności, lepszą przepustowość i niższe koszty operacyjne. Drukarka 3D wykorzystuje niestandardowy algorytm, który zarządza ośmioma oddzielnie skalibrowanymi grzałkami, wraz ze zintegrowaną kamerą na podczerwień o wysokiej rozdzielczości, która rejestruje ponad 100 000 próbek danych termicznych na sekundę w celu zarządzania, monitorowania i kontrolowania jednorodności termicznej w komorze roboczej.

3D Systems wprowadziło również nowy system kontroli jakości materiału – MQC 600. MQC zapewnia optymalny stosunek materiału świeżego do materiału z recyklingu, a MQC 600 jest zoptymalizowany pod kątem dostarczania materiału do czterech drukarek 3D jednocześnie, minimalizując straty materiału i eliminując pracy operatora.

3D Systems będzie także sprzedawać linię produktów firmy AMT, aby zapewnić w pełni zautomatyzowany przepływ pracy post-processingu. System przetwarzania końcowego SLS PostPro firmy AMT obejmuje w pełni zautomatyzowane rozwiązania do usuwania proszku i wygładzania wydruków 3D oparami chemicznymi, które optymalizują jakość części i wydajność mechaniczną przy jednoczesnej poprawie wydajności. PostPro umożliwia czyszczenie wsadowe i wygładzanie części, zmniejszając w ten sposób czas realizacji i koszty produkcji oraz umożliwiając skalowalność fabryki.

Kolejna nowe drukarki 3D to systemy drukujące z proszków metali. DMP Flex 350 Dual i DMP Factory 350 Dual, są wyposażone w dwa lasery, które pomagają skrócić czas budowy nawet o 50%. Nowe urządzenia zachowują zalety pracy modeli wyposażonych w jeden laser, w tym zintegrowany recykling proszków (DMP Factory 350 Dual) oraz centralny serwer do zarządzania zadaniami drukowania, materiałami, ustawieniami i konserwacją w celu zapewnienia wydajności 24/7.

Dodatkowo unikalna komora próżniowa firmy znacznie zmniejsza zużycie gazu argonowego, zapewniając jednocześnie najlepszą w swojej klasie czystość tlenu (<30 ppm). DMP Flex 350 Dual i DMP Factory 350 Dual mogą przyspieszyć innowacje w różnych zastosowaniach, w tym w urządzeniach medycznych, lotnictwie, maszynach wirnikowych, półprzewodnikach oraz motoryzacji i sportach motorowych. Ogólna dostępność nowych drukarek 3D przewidywana jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

DMP Flex 200 jest przeznaczony do wytwarzania przyrostowego wysokiej jakości, małych, złożonych, drobnych detali metalowych części, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowań dentystycznych, w tym do wyjmowanych protez częściowych, koron, mostów i belek implantów. DMP Flex 200 jest wyposażony w źródło laserowe o mocy 500 W i większą przestrzeń roboczą (140 x 140 x 115 mm) z mechanizmem zaciskania platformy roboczej, który eliminuje potrzebę zarządzania śrubami wewnątrz komory procesowej. 3D Systems planuje udostępnić DMP Flex 200 w pierwszym kwartale 2022 roku.

Klienci integrujący portfolio DMP 3D Systems ze swoim przepływem pracy mogą również skorzystać z ulepszonych funkcji oprogramowania 3DXpert 17, które są dostępne za pośrednictwem rozwiązań firmy Oqton. Dzięki przejęciu Oqton, ogłoszonemu we wrześniu tego roku, 3D Systems udostępni cały pakiet platform oprogramowania AM dla przemysłu wytwarzania przyrostowego. 3DXpert to najpotężniejsze zintegrowane narzędzie w branży do szybkiego przygotowywania i optymalizacji części, umożliwiające szybkie projektowanie w zakresie wytwarzania addytywnego (DfAM) w celu skrócenia czasu produkcji i zwiększenia precyzji części. Funkcje dostępne w nowej wersji przyspieszają projektowanie części dzięki wyższej wydajności i krótszym czasom drukowania. Ogólna dostępność 3DXpert 17 planowana jest na czwarty kwartał 2021 roku.

Szybkie innowacje pojawiające się w portfolio materiałów 3D Systems umożliwiają klientom firmy zajęcie się różnymi nowymi zastosowaniami produkcyjnymi. Firma zaprezentowała Figure 4 Rigid 140C Black – dwuskładnikowy materiał hybrydowy epoksydowo/akrylanowy, zaprojektowany w celu dostarczania części o jakości produkcyjnej o długoterminowej stabilności mechanicznej w różnych środowiskach. Materiał, wykonany z opatentowanego wypełniacza, zapewnia wytrzymałość porównywalną z formowanym wtryskowo włóknem szklanym polibutylenu (PBT GF).

Czyni to materiał bardzo atrakcyjnym do zastosowań w samochodach zarówno pod maską jak i wewnątrz kabiny, w tym zacisków do zastosowań końcowych, pokryw, złączy, obudów i elementów złącznych, zatrzasków elektrycznych i złącza płytowe. Komponenty pod maską wyprodukowane z Figure 4 Rigid 140C Black wykazały doskonałą niezawodność, gdy zostały poddane testom żywotności w wysokiej temperaturze (HTOL). Części te wykazują również dobre tarcie między nimi, co czyni go idealnym materiałem do zastosowań przemysłowych, takich jak dźwignie, gałki i sprzęgła, ponieważ materiał zachowuje swoje właściwości strukturalne.

Źródło: materiały prasowe 3D Systems
Zdjęcia: 3D Systems / zdjęcia wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Scroll to Top