W połowie czerwca tego roku, 3D Systems zaprezentowało pierwszą zajawkę swojej nowatorskiej linii produkcyjnej do druku 3D, którą tworzy na potrzeby projektu Ara – modularnego smartfona Google. Dziś firma zademonstrowała kolejne materiały przybliżające tą technologię bardziej. Zyskała ona również swoją nazwę: „Continuous, High-Speed Fab-Grade Printer” (proste i łatwe do zapamiętania, prawda? niestety nie podejmę się tłumaczenia…). Linia produkcyjna ma być 50 razy szybsza od jakiejkolwiek innej technologii druku 3D na rynku oraz… 10 razy szybsza od technologii Multijet Fusion, jaką zapowiedziało HP. Mamy zatem już dwie „najszybsze na świecie technologie druku 3D„, niestety póki co możemy podziwiać je wyłącznie na filmach promocyjnych i materiałach prasowych.
Wg Jeffa Blanka – wiceprezesa 3D Systems odpowiedzialnego za nowe technologie w firmie, linia produkcyjna ma być w stanie natryskiwać 4 miliardy kropli kolorowego, światłoczułego materiału na minutę. Wysoką prędkość produkcji zapewnia z kolei nowatorski jak na druk 3D sposób budowania modeli. Linia składa się z zespołu stołów roboczych poruszających się cyklicznie wokół stacji / głowic drukujących. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w tym samym czasie można drukować bardzo wiele różnych produktów – stoły przesuwają się kolejno pod głowicami, które nanoszą kolejne warstwy materiału. Gdy dany obiekt zostaje ukończony wcześniej niż inne – stół roboczy zjeżdża na bok a jego miejsce zajmuje kolejny – pusty.
Interesujące w tym systemie jest to, że może on być dowolnie rozbudowywany o inne aplikacje i procesy. Pojedynczy stół roboczy z wydrukiem może pojechać w inną część linii produkcyjnej i zostać poddany innym czynnościom – np. frezowaniu lub uszlachetnianiu innymi środkami lub materiałami.
Jedyną wadą całego urządzenia jest to, że modele są tworzone z żywicy – która jak wiadomo ma dość słabą odporność na wysokie temperatury. Choć z drugiej strony to wciąż jest jeszcze niewiadomą, gdyż poza filmami i zdjęciami z pracy linii produkcyjnej niewiele wiadomo na temat samego procesu drukowania 3D. Możliwe, że zostaną tu zastosowane nowe, lepsze materiały, lub wydruki będą w jakiś dodatkowy sposób utrwalane i zabezpieczane (choć nie mam pojęcia jak…)? Fakt jest faktem, że projekt Ara zmierza wielkimi krokami na rynek, a Continuous, High-Speed Fab-Grade Printer ma odgrywać w całym przedsięwzięciu dość kluczową rolę.
Póki co zachęcam do oglądania najnowszego filmu 3D Systems prezentującego nowatorski system w akcji i… cierpliwego czekania na dalsze wydarzenia. Jak dobrze, że HP pokazało zajawkę swojej maszyny… Zmusiło to pozostałych graczy do odsłaniania kart.
Źródło: www.3dprint.com