Kompozyty z włóknem węglowym, z uwagi na swoje właściwości często stanowią obiekt zainteresowania producentów. Wśród najpopularniejszych producentów urządzeń pozwalających na wysokiej jakości druk 3D z materiałów wzbogacanych włóknem węglowym znajdziemy m.in. Markforged czy Desktop Metal. Teraz w ich grono powiększy szwajcarski 9T Labs, twórca autorskiego urządzenia do produkcji addytywnej, który ogłosił teraz zebranie finansowania o wartości 4,3 miliona dolarów.
Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na rozwój i doskonalenie technologii addytywnej, a jednocześnie podejmowanie prób przeskalowania urządzenia na potrzeby przemysłu. Inwestorzy służą jednocześnie merytorycznym wsparciem – firma jest wspierana przez ESA Business Incubation Center, która wspiera rozwój wschodzących firmy, ze szczególnym uwzględnieniem branży kosmicznej.
9T Labs wywodzi się z Politechniki Federalnej w Zurychu. Jak sami przyznają, ich misją jest uczynienie druku 3D z materiałów kompozytowych domieszkowanych włóknem węglowym tak dostępnym, jak technologie addytywnego wytwarzania z materiałów metalowych. Realizując swoje postanowienia, firma skupia się na zintegrowaniu procesów i stworzenia pełnego ekosystemu rozwiązań produkcyjnych – oprogramowanie, urządzenie produkcyjne i wyposażenie do post-processingu.
W skład ekosystemu wchodzi oprogramowanie Fibrify, które pozwala na określenie parametrów procesu druku 3D oraz rozmieszczenia włókien w elemencie w zależności od zakładanego obciążenia mechanicznego. Jest ono kompatybilne z autorską drukarką 3D Red Series,w wyposażoną w opatentowaną głowicę drukującą, pozwalającą na druk 3D kompozytów z ciągłym włóknem węglowym (do 60% elementu). Post-processing wydruków 3D jest możliwy za urządzenia peryferyjnego Fusion Unit.
Specjaliści z 9T Labs wierzą, że technologie addytywne mogą pomóc w rozwiązaniu istniejących problemów, związanych z produkcją kompozytów domieszkowanych włóknem takich jak długi czas realizacji czy wysokie koszty procesu. Wykorzystanie przez producentów kompozytów, wzbogacanych włóknem węglowym daje szereg korzyści związanych z właściwościami mechanicznymi materiału. Tak stworzone elementy pozostają lekkie przy zachowaniu właściwości wytrzymałościowe ich cięższych odpowiedników wykonywanych z materiałów metalowych.
Niewątpliwie druk 3D materiałami kompozytowymi z włóknem węglowym zyskuje na popularności i w najbliższych latach będzie zyskiwał jeszcze bardziej, co związane jest z upowszechnieniem włókna węglowego, również w przedmiotach codziennego użytku.
Źródło: 3dprintingindustry.com