A więc jednak! GE przejmuje Concept Laser i powraca do rozmów w sprawie przejęcia Arcam AB

Branża druku 3D po raz kolejny udowadnia, że funkcjonowanie w niej to prawdziwy roller-coaster! Gdy zaledwie trzy dni temu, w poniedziałek 24.10 okazało się, że nie dojdzie do historycznego przejęcia dwóch czołowych producentów drukarek 3D – SLM Solutions i Arcam AB przez GE, mogło się wydawać, że koncern będzie musiał na dłuższy czas odłożyć swoje plany wejścia w segment druku 3D z metalu. Tymczasem dziś doszło do równie szybkiego, co przewidywalnego zwrotu akcji – zamiast SLM Solutions w struktury GE wejdzie inny producent tego typu maszyn z Niemiec – Concept Laser. Co więcej, GE postanowiło nie składać broni w kwestii Arcama i podniosło swoją ofertę zakupu licząc na zmianę zdania dotychczasowych właścicieli.

Pierwotna kwota zakupu SLM Solutions i Arcam miała opiewać na 1,4 mld dolarów. Na chwilę obecną GE wydało nieco ponad 40% tej kwoty, inwestując 599 mln dolarów w Concept Laser. Koncern przejął 75% udziałów w spółce, ale zamierza dokonać pełnego przejęcia w przeciągu najbliższych kilku lat. W przeciwieństwie do SLM Solutions i Arcam, Concept Laser nie był spółką akcyjną, a GE przejęło udziały z rąk właścicieli prywatnych. W ramach podpisanej umowy, GE stworzy w dotychczasowej siedzibie Concept Laser w Lichtenfels nowy oddział. Dotychczasowy prezes Conceptu – Frank Herzog pozostanie na swoim stanowisku.

Concept Laser to jeden z czołowych producentów drukarek 3D do metalu, specjalizujący się w produkcji maszyn używanych głównie w branży lotniczej, medycznej i dentystycznej. Jego drukarki 3D pracują w opatentowanej technologii Laser Cusing, która jest pochodną DMLS (spiekanie sproszkowanego metalu wiązką lasera). Firma zatrudnia ponad 200 osób. W sierpniu tego roku Concept Laser poinformował, że sprzedał do tej pory 88% więcej drukarek 3D niż rok temu w tym samym okresie.

Concept Laser X line 2000R

Niezależnie od powyższej transakcji, GE w dalszym ciągu prowadzi negocjacje z Arcamem na temat przejęcia szwedzkiego producenta. We wtorek informowałem, że podobnie jak w przypadku SLM Solutions tak i tutaj utknęły one w martwym punkcie za sprawą miliardera Paula Singera, który próbował wymusić na koncernie lepsze warunki finansowe zakupu. O ile w przypadku spółki niemieckiej przeszarżował, o tyle w przypadku Szwedów GE jest skłonne pójść na duże ustępstwa. Na chwilę obecną posiada 46% udziałów w Arcam i zgodził się obniżyć wymagany próg przejęcia do poziomu 75% (do tej pory stał on na poziomie 90%).

arcam_render_q20plus

Aby pomóc podjąć akcjonariuszom „właściwą” decyzję, GE podniosło cenę za 1 akcję z 285 koron szwedzkich do 300, oferując łącznie 696 mln $. Termin przyjęcia oferty mija w przyszły wtorek, 1 listopada 2016.

Na koniec kilka słów na temat tego, jak zareagował rynek giełdowy na powyższe informacje? Akcje Arcam skoczyły o 8,7%, podczas gdy SLM Solutions spadły o 13%. To kolejny cios dla niemieckiej spółki, która z uwagi na chciwość Paula Singera, straciła nie tylko niepowtarzalną okazję jaką było przejęcie jej przez GE, to dodatkowo mocno straciła na wartości. Co do samego Singera – to pomijając, że również sporo stracił na swoich 20% akcji, warto dodać, że (podobno…?) decyzja GE o odstąpieniu od rozmów mocno go zaskoczyła, a informacja o transakcji z Concept Laser – zszokowała…

Chytry dwa razy traci. Szkoda, że kosztem SLM Solutions…

Źródło: www.3ders.org

 

Scroll to Top