Tajwańska branża druku 3D kojarzy się jednoznacznie z jedną marką – XYZPrinting, które jest największym (pod względem wolumenu sprzedaży) producentem drukarek 3D na świecie. Jednakże Tajwan to nie tylko super tanie drukarki 3D typu FDM czy SLA – w tym, tygodniu premierę swojego nowego urządzenia miała inna firma – Ackuretta Technologies, które zaprezentowało Ackuray A135, precyzyjną drukarkę 3D typu DLP do wykorzystania w precyzyjnym modelarstwie lub jubilerstwie.
Na start, firma wyposażyła swoje urządzenie w osiem rodzajów żywic o odmiennych właściwościach. Ponadto, dzięki zaimplementowaniu dodatkowej funkcjonalności w postaci zapętlenia ruchu siłownika odpowiedzialnego za poruszanie stołu roboczego w osi Z, udało się uzyskać niewiarygodną wysokość warstwy – 1 μm. Tak przynajmniej twierdzą twórcy urządzenia…
Jeżeli chodzi o materiały eksploatacyjne, Ackuretta Technologies oferuje szeroki wachlarz żywic, gdzie każda z nich posiada unikatowe właściwości i przeznaczona jest do różnych zastosowań. Wśród nich znajdziemy aż cztery materiały biokompatybilne (które są bezpieczne w kontakcie z żywym organizmem), jak również materiały do odlewania oraz modelowania. Przyjrzyjmy się im bliżej…
- QuraDENT – nieprzejrzysta żywica fotopolimerowa o matowym wykończeniu, idealna do drukowania modeli protetycznych, wykorzystywanych w laboratoriach dentystycznych. Wysoka dokładność wydruków pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów, przy zapewnieniu idealnie gładkiej powierzchni.
- QuraGP – materiał, który z powodzeniem łączy wysoką twardość wydruków z odpornością termiczną, mechaniczną oraz chemiczną. Doskonały do wytwarzania niedużych, lecz precyzyjnych prototypów.
- QuraCLEAR – materiał transparentny, przydatny w wydrukach prototypów, gdzie wymagany jest wysoki stopień przezierności (np. model przepływu krwi w żyłach).
- QuraWAX – żywica o wysokiej zawartości wosku gwarantuje wydruki o gładkiej powierzchni, zapewniające wysokiej jakości odlewy. Przeznaczona do wykonywania biżuterii lub modeli dentystycznych metodami odlewniczymi (traconego wosku).
Pozostałe cztery żywice są biokompatybilne, a przy ich produkcji nie został użyty toksyczny bisfenol. Materiały swoje zastosowanie znajdą w produkcji m.in. elementów aparatów słuchowych czy silikonowych aparatów nazębnych.
Dyrektor zarządzający Ackuretta Technologies – Ayush Bagla, wysunął śmiałą tezę, że dzięki drukowaniu modeli o warstwie wysokiej na poziomie 1 mm, Ackuray A135 uda się zrewolucjonizować branżę technologii druku 3D z fotopolimerów. (Niestety) nie jest to pierwsza tak śmiała deklaracja w historii branży druku 3D… W 2014 roku na targach CES w Las Vegas zaprezentowano np. drukarkę 3D OWL Nano, która również miała drukować z taką dokładnością. Czas pokazał, że szumne zapowiedzi producenta niekoniecznie przełożyły się na sukces rynkowy…
Należy pamiętać także, że wielokrotnie opisywana na łamach portalu technologia CLIP, ma nie mieć warstw w ogóle – i drukować detale w niedostępnej dla kogokolwiek prędkości. Ackuray A135 to z pewnością interesujące urządzenie (ciekawsze niż inny tajwański produkt tego typu – Nobel z XYZPrinting), jednakże czas pokaże czy twórcom uda się przekuć szumne zapowiedzi w sukces rynkowy?
Źródło: materiały prasowe