Aktualizacja oprogramowania Z-SUITE 2.15.0

29 lipca br. światło dzienne ujrzała najnowsza wersja oprogramowania Z-SUITE 2.15.0. Co nowego wprowadza? Dodane zostały nowe funkcjonalności, dedykowane dla drukarek 3D Zortrax Inkspire, Inventure i M300 Dual, a także nowe i ulepszone istniejące już profile drukowania 3D dla szerokiej gamy materiałów. 

Wydanie najnowszej aktualizacji zostało poprzedzone najbardziej rozbudowanym programem otwartych testów beta w historii Zortrax. Dzięki feedback’owi ze strony społeczności użytkowników drukarek 3D, nowy Z-SUITE jest jeszcze lepiej przystosowany do ich potrzeb i wymagań.

Nowy Z-SUITE 2.15.0. wprowadza w następujące funkcje: 

Bardziej dopracowane profile drukowania dla Zortrax Inventure i M300 Dual

Profile drukowania to specjalnie opracowane zestawy parametrów procesu, zdefiniowane dla każdego materiału obsługiwanego przez drukarkę 3D. Określają one temperaturę wytłaczania i stołu roboczego, prędkość z jaką porusza się głowica drukująca, oraz szybkość ekstruzji materiału. Opracowanie tych ustawień samodzielnie jest możliwe, ale wymaga dużej wprawy i ilości poświęconego czasu. Niemniej jednak, właściwe ustawienie tych parametrów jest niezbędne do uzyskania wydruków o wysokiej jakości. 

Z-SUITE 2.15.0 zawiera wiele nowych profili drukowania dla trybu pojedynczej ekstruzji do Zortrax Inventure i M300 Dual.

Dzięki pomocy dużej grupy beta-testerów, aktualizacja Z-SUITE 2.15.0 zawiera aż 15 znacznie ulepszonych lub całkowicie nowych profili drukowania dla drukarek 3D Zortrax M300 Dual i Zortrax Inventure. Jest to największa ilość nowych ustawień wprowadzonych do oprogramowania od ponad roku. Wszystkie nowe profile są przedstawione w tabeli poniżej: 

Pojedyncza ekstruzjaPodwójna ekstruzja
Z-FLEX
Z-HIPS
Z-ULTRAT Plus
Z-ULTRAT
Z-PLA Pro
Z-PLA
Z-PETG
Z-GLASS
Z-NYLON
Z-SEMIFLEX
Z-PLA Pro
Z-PLA
Z-PETG
Z-GLASS
Z-ESD
Ulepszone lub całkowicie nowe profile drukowania 3D dla trybu podwójnej ekstruzji.

Co więcej, w przypadku niektórych materiałów należało zdefiniować różne parametry drukowania 3D, nie tylko dla danego materiału, ale także dla poszczególnych grubości warstw. Na przykład – nowe profile drukowania dla trybu single extrusion Z-FLEX posiadają zoptymalizowane ustawienia dla warstw o grubości 0,15, 0,20 i 0,30 mm.

Hybrydowe podpory dla trybu podwójnej ekstruzji 

Kolejną nowością w Z-SUITE 2.15.0, która została przetestowana i udoskonalona w testach beta są hybrydowe podpory. Udoskonalenie ma na celu przyspieszenie drukowania 3D w trybie podwójnej ekstruzji, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia materiału podporowego. Co to oznacza w praktyce? Wybierając opcję “hybrydowych podpór” M300 Dual i Inventure wydrukują prawie całe podpory ze standardowego, nierozpuszczalnego materiału, z wyjątkiem punktów, w których support jest w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią modelu. Miejsca styku zostaną wydrukowane z materiału rozpuszczalnego w wodzie, aby ułatwić usuwanie elementów podporowych. Przyspiesza to także proces drukowania 3D, ponieważ skraca się czas zmiany materiałów. 

Podpory hybrydowe stanowią złoty środek między standardowymi, a rozpuszczalnymi w wodzie elementami podporowymi.
Nowy rodzaj podpór – „tree supports”

Najnowsza aktualizacja zawiera także optymalizację supportów dla wydruków z żywic. Podpory w kształcie drzewka (tree supports) zostały stworzono z myślą o jubilerstwie. W typowym procesie tworzenia biżuterii z żywic, wykonywane jest wiele sztuk ozdób, które układane są w kształcie tzw. drzewek odlewniczych. Pokrywa się je gipsem i umieszcza w piecu, do wypalenia. Tworzy to formę dla materiałów docelowych, takich jak złoto, czy srebro, z których biżuteria jest odlewana. Bezpośrednie drukowanie prototypów biżuterii w formie drzewka znacznie ułatwi i przyspieszy ten proces.

Nowy rodzaj podpór umożliwiają tworzenie konstrukcji, które mogą służyć jako drzewka odlewnicze.
Nowe profile drukowania 3D z żywic specjalnych

W ramach współpracy z wiodącymi producentami żywic, Zortrax opracował profile dla żywic specjalnych. Opracowano dla nich najlepsze, dokładnie przetestowane ustawienia drukowania, aby zapewnić jak najwyższą jakość wydruków. W kolaboracji Zortraxa z HARZ Labs, Dreve i ApplyLabWork opracowano gamę 23 profili drukowania dla zewnętrznych materiałów fotopolimerowych. 

ApplyLabWork oferuje szereg żywic przeznaczonych głównie do zastosowań modelarskich. Ich linia materiałów MSLA zapewnia gładkie wykończenie powierzchni o wysokiej jakości. Asortyment Dreve skupia się głównie na materiałach dentystycznych nadających się do drukowania czytelnych modeli chirurgicznych. HARZ Labs jest również producentem żywic przeznaczonych dla stomatologii cyfrowej. Najważniejsze w ich asortymencie to Dental Cast, do tworzenia form odlewniczych dla trwałych elementów dentystycznych z ceramiki i stopów, oraz Dental RO do drukowania wypełniaczy, które nie tworzą artefaktów w skanach tomografii komputerowej. 

Oczywiście Z-SUITE 2.15.0 zawiera kilka innych zmian i ulepszeń, o których przeczytacie tutaj

Scroll to Top