Tworzenia spersonalizowanych modeli anatomicznych to jedno z zostawań technologii przyrostowych, które cieszy się największą popularnością zarówno wśród lekarzy jak i przedstawicieli medycznych kierunków studiów. Jak się okazuje, poprawnie zaprojektowany model stworzony z wykorzystaniem drukarki 3D może podnieść zarówno jakość pracy lekarzy oraz chirurgów jak i usprawnić naukę studentom anatomii.

Na łamach Centrum Druku 3D niejednokrotnie pisaliśmy o ośrodkach medycznych, które optymalizują procedurę przygotowań do zabiegów medycznych dzięki technologiom przyrostowym. W przypadku bardziej wymagających operacji, obarczonych wyjątkowym ryzykiem gruntowne przestudiowanie konkretnej jednostki chorobowej minimalizuje ryzyko błędu lekarskiego. Wśród lekarzy wykorzystujących drukarki 3D w swojej codziennej pracy znaleźli się również pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego Puerta del Mar.

Lekarze z hiszpańskiego szpitala przekonali się, że modele anatomiczne mogą znaczenie poprawić jakość przeprawadzanych zabiegów chirurgicznych. Dzięki drukarkom 3D BCN3D Sigma wytwarzane są repliki narządów i kości, które wykorzystywane są do zgrubnego planowania operacji. Wpływa to nie tylko na zwiększenie prawdopodobieństwa zakończenia się zabiegu sukcesem, ale pozwala również na skrócenie czasu przy zapewnieniu tego co najważniejsze, czyli bezpieczeństwa pacjenta.

Modele do druku 3D tworzone są na podstawie danych obrazowania medycznego z przeprowadzanych badań radiologicznych. Pozwala to na przygotowanie spersonalizowanych wydruków 3D, które dokładnie oddają anatomię pacjenta – dla wielu lekarzy główną wartością takiego rozwiązania jest możliwość dotknięcia fizycznego modelu tego, co wcześniej mogli zobaczyć jedynie na ekranie monitora.

Modele anatomiczne drukowane 3D na dwugłowicowycm urządzeniu BCN3D Sigma (materiały: PLA oraz materiał podporowy PVA) – kręgosłup z skoliozą.

Specjaliści z hiszpańskiego szpitala dostrzegają ogromny potencjał technologii druku 3D również na innych polach. Zauważyli, że drukowane 3D modele anatomiczne mogą z powodzeniem zastąpić standardowe pomoce naukowe i zostać wykorzystane w celach dydaktycznych przez studentów medycyny, pielęgniarstwa lub fizjoterapii, a także lekarzy rezydentów.

Jak mówi Fernando Forja, zarządca szpitala Puerta del Mar, wdrożenie technologii druku 3D w ich szpitalu pozwoliło na optymalizację procesu planowania zabiegów chirurgicznych. To jednak nie jedyny obszar, w jakim specjaliści chcą wykorzystać technologię druku 3D. Zapoznanie z możliwościami tej technologii otwiera przyszłe ścieżki rozwoju, wśród nich projektowanie i wytwarzanie spersonalizowanych protez oraz indywidualnych  implantów, tworzonych specjalnie na potrzeby pacjenta.

Oficjalnym dystrybutorem drukarek 3D BCN3D Technologies w Polsce jest firma Global 3D.

Źródło: bcn3d.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like