Złamana kość palców lub pęknięte kości dłoni nie muszą oznaczać całkowitego unieruchomienia. Naukowcy z Singapuru mają dla pacjentów alternatywę. Bend (ang. to bend – zginać) – czyli elastyczna szyna wydrukowana w 3D – może zastąpić tradycyjny sztywny gips lub szyny, które ograniczają ruch w czasie leczenia przemieszczeń i złamań paliczków oraz kości dłoni.
Złamania palców oraz zwichnięcia stawów międzypaliczkowych to urazy, których można doznać nawet przy codziennych zajęciach i ćwiczeniach. Ten, kto choć raz doświadczył tego na własnej skórze, wie, z jakimi uciążliwościami i dyskomfortem wiążą się takie kontuzje. Mimo, że nie zagrażają one życiu, trzeba leczyć je natychmiast, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci ograniczeń ruchu i nieodwracalnych deformacji.
Bend ma gładką i elastyczną strukturę przypominającą sprężynę. Mechanizm usztywnia palec, jednak nie ogranicza znacznie jego ruchu. W przypadku tradycyjnych szyn zakres ruchu to ok. 30 stopni, natomiast kiedy korzysta się z Benda, kąt ten wzrasta aż do 50 stopni. Badacze przewidują, że w zależności od przypadku, będzie trzeba nosić go od czterech do sześciu tygodni.
Co ciekawe, Bend to uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do palców każdego pacjenta. Potrzebne do tego są jedynie cztery pomiary, oparte o prześwietlenia, które dają pełny obraz na temat urazu. Materiał, z którego wydrukowany jest produkt to nylon. Projekt został opracowany przez naukowców z Państwowego Uniwersytetu i Państwowego Szpitala Uniwersyteckiego w Singapurze.
Ponieważ wielokrotnie łamałam i wybijałam sobie palce, rozwiązanie bardzo mnie przekonuje. Fakt, że szyna nałożona na złamanie, nie ograniczałaby podstawowych czynności takich jak choćby pisanie, przeważa za zastosowaniem Benda.
Źródło: http://www.3ders.org