Centrum Druku 3D ma już 10 lat. Gdy rozpoczynaliśmy swoją przygodę w styczniu 2013 r., branża druku 3D w niczym nie przypominała tego czym jest obecnie, a polska branża druku 3D w gruncie rzeczy w ogóle nie istniała... Na początku 2013 r. w Polsce funkcjonowało zaledwie kilkanaście firm, które w większym lub mniejszym stopniu opierały swoją działalność na technologiach przyrostowych, a tylko kilka z nich opierało się na urządzeniach klasy desktopowej lub amatorskiej. Wszystko tak naprawdę zaczęło się w roku 2013 - i my jako portal mieliśmy w tym kluczowy udział...

Fundamentem początkowego sukcesu Centrum Druku 3D były dwie rzeczy, które zrobiliśmy jako pierwsi w Polsce. Pierwszą było realistyczne i często dość krytyczne spojrzenie na technologię druku 3D w czasach, gdy wszystkie media na świecie głosiły tezę, że już lada moment drukarki 3D staną w każdym domu i każdy będzie za ich pomocą produkował rzeczy codziennego użytku. W przeciwieństwie do innych - sprawdziliśmy to i natychmiast uświadomiliśmy sobie, że to się nigdy nie wydarzy... Jakość ówczesnych drukarek 3D była słaba, ich obsługa bardzo wymagająca, a wydruki 3D w najlepszym przypadku były przeciętne. Równocześnie dostrzegaliśmy gigantyczny potencjał drzemiący w druku 3D - tyle tylko, że nie w przestrzeni domowej, a produkcyjnej - przemysłowej. Dziś wydaje się to być czymś oczywistym, ale 10 lat temu byliśmy w absolutnej awangardzie.

Drugą fundamentalną różnicą w stosunku do innych mediów było to, że jako pierwsi - i przez wiele kolejnych lat jako jedyni, interesowaliśmy się polskimi firmami i ich produktami. Jesienią 2013 r. stworzyliśmy pierwszą w Polsce BAZĘ DRUKAREK 3D, która prezentowała tylko i wyłącznie polskie produkty lub produkty zagranicznych firm, oferowanych przez polskie firmy dystrybucyjne. W lutym 2014 r. stworzyliśmy pierwszą w Polsce - i jedną z pierwszych na świecie, BAZĘ FIRM tworzących rynek druku 3D. Dzięki naszej działalności redakcyjnej i BAZIE FIRM, na łamach portalu debiutowały wszystkie najważniejsze firmy w kraju – 3DGence, 3D-TAL, Aemca, Fiberlogy, get3D, Sinterit, Spectrum Filaments, Sygnis, Technology Applied i wiele innych. Mieliśmy również istotny udział w promocji 3D Lab, Bibus Menos, Materialise, Omni3D, Solveere, Zortrax czy Zmorph.

Centrum Druku 3D pomagało także wejść na rynek polski większości międzynarodowych producentów drukarek 3D i materiałów eksploatacyjnych: Stratasys, 3D Systems, Canon, HP, Materialise, MakerBot, Ultimaker, Formlabs, Roboze, BCN3D.

W latach 2014-2019 Centrum Druku 3D zorganizowało pierwszy na świecie plebiscyt branżowy (Nagrody Polskiej Branży Druku 3D), oceniający i nagradzający firmy obecne na polskim rynku technologii addytywnych. W 2019 r. Centrum Druku 3D zorganizowało pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w Druku 3D. Zwieńczeniem każdego wydarzenia była uroczysta Gala Wręczenia Nagród Branżowych, na której każdorazowo pojawiała się setka przedstawicieli branży z Polski i zagranicy. Niestety z uwagi na pandemię COVID-19, plebiscyt został zawieszony.

Przez pierwsze lata Centrum Druku 3D ściśle współpracowało także z Dniami Druku 3D - największą polską imprezą targową poświęconą technologiom addytywnym. Wspólnie z ich organizatorami - Januszem Wójcikiem i Pawłem Rokitą, stworzyliśmy de facto podwaliny całej rodzimej branży druku 3D - na Centrum Druku 3D można było przeczytać o wszystkich polskich firmach i ich produktach - na Dniach Druku 3D można było je osobiście spotkać i obejrzeć. W latach 2013-2019 Centrum Druku 3D było obecne na każdej edycji targów - począwszy od Studenckiego Klubu Wspak, a skończywszy na Targach Kielce.

Na przestrzeni 10 lat przeprowadziliśmy bez porównania więcej projektów i inicjatyw, których byliśmy autorami, lub które istotnie wspieraliśmy. Przeprowadziliśmy grubo ponad tysiąc szkoleń i prelekcji na temat druku 3D:

zorganizowaliśmy lub współorganizowaliśmy szereg eventów i konferencji:

wspieraliśmy wiele ogólnopolskich akcji społecznych związanych z drukiem 3D - w tym druk 3D przyłbic ochronnych i innych akcesoriów medycznych dla polskiej służby zdrowia podczas pandemii C19:

Jednakże nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego bez wsparcia Was - naszych czytelników oraz wszystkich najważniejszych firm - część z nich już nie istnieje (m.in. 3NOVATICA, 3DKreator, 3dl.tech, Materialination, Printify/Printelize czy ABC Data należące do ALSO Group), z resztą do dziś mamy doskonałe relacje. Dziękujemy za wszystkie spędzone razem lata. Miejmy nadzieję, że za kolejnych 10 lat będziemy mieć przyjemność napisać kolejny artykuł tego typu...

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować osobom, które istotnie pomogły nam tworzyć i rozwijać portal na przestrzeni ostatnich lat.

W pierwszej kolejności pragniemy podziękować Krzysztofowi Wojewodzicowi, który jako pierwszy dostrzegł potencjał tkwiący w Centrum Druku 3D i pomógł go rozwinąć do miejsca, w którym jest on od lat bezkonkurencyjny.
Mariusz Babula
(Zortrax)
Tomasz Cichowicz
(ex-Printify / Printelize)
Łukasz Długosz
(3D w praktyce,
ex-redaktor CD3D)
Maciej Dobrowolski
(KOMBI3D)
Maciej Dukat
(CadXpert)
Krzysztof Dymianiuk
(ex-3NOVATICA)
Tomasz Filipek
(KOMBI3D)
Hubert Gleba
(ex-Materialise)
Krzysztof Grandys
(e-Nable Polska)
Piotr Gurga
(CadXpert)
Patrycja Gwiazda
(ex-redaktor CD3D,
GREENFILL3D)
Radosław Jankowski
(ex-ABC Data)
Robert Jaskółka
(ex-ABC Data)
Patryk Kadlec
(ex-3DGence)
Bogusław Krawczyk
(ex-CD3D)
Karol Krawczyński
(ex-redaktor CD3D)
Jacek Korzeniewski
(Canon)
Michał Kosiński
(Solveere)
Szymon KostrzewaJarosław Kozak
(Technology Applied)
Adam Kozubowicz
(get3D)
Łukasz Łukasik
(ex-Fiberlogy)
Łukasz Mikłowski
(F3D Filaments)
Michael Molitch-Hou
(ex-3D Printing Industry)
Marcin Niedzielski
(ex-Zortrax)
Rafał Osiekowicz
(Canon)
Maciej Patrzałek
(Solveere)
Magdalena Przychodniak
(ex-redaktor CD3D)
Robert Rałowicz
(3D Lab)
Patrick Roeffen
(Ultimaker)
Paweł Rokita
(Dni Druku 3D)
Jakub Rozpendowski
(3D Lab)
Alicja Sakowicz-Soldatke
(ROSA3D)
Davide Sher
(3D Printing Media Network)
Mateusz Sidorowicz
(3DGence)
Paweł Spychała
(3D-TAL)
Adam Suchenek
(ex-ABC Data)
Joanna Sulowska
(IT Club)
Łukasz Szczepan
(Fiberlogy)
Rafał Tomasiak
(Zortrax)
Paweł Twardo
(Monkeyfab)
Piotr Twardo
(Monkeyfab)
Jakub Trzyna
(ex-Datacomp, DC3D)
Adela Walczak
(ex-redaktor CD3D)
Eryk Wąsek
(Integart, ex-Materialise)
Janusz Wójcik
(Dni Druku 3D)
Tomasz Zwolan
(ex-Infinum 3D)
Michał Żołądek
(Spectrum Filaments)

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in CD3D