Arburg – niemiecka firma działająca na rynku formowania wtryskowego, od wielu lat działa w branży druku 3D. Oprócz produkcji drukarek 3D z serii Freeformer, wykorzystujących w pracy materiał w formie granulatu, jest również właścicielem German RepRap, które zostało przekształcone w markę innovatiQ. Specjalizuje się ona w produkcji drukarek 3D opartych o tradycyjną technologię FDM / FFF. W listopadzie, na targach Formnext 2022, firma zaprezentuje dwie nowe wersje swoich flagowych drukarek 3D Freefomer, jak również będzie prezentować dotychczasowe rozwiązania innovatiQ.
Linia Freeformer opiera się na selektywnym wytłaczaniu mikrogranulek tworzyw sztucznych stosowanych w technologiach wtryskowych, tworząc części przy bardzo niskich kosztach samego materiału. Teraz Arburg zamierza wypuścić na rynek swoją drukarkę 750-3X, która ma 2,5 razy większą objętość druku 3D niż poprzedni model. Zasada przetwarzania materiału pozostaje taka sama jak we wcześniejszych modelach, ale cały system – jednostki przygotowania i wyładunku – został zoptymalizowany, aby nowa drukarka 3D mogła być zaprojektowana bardziej kompaktowo.
Ze ściśle zewnętrznego punktu widzenia Freeformer 750-3X nie różni się od 300-3X, ponieważ ma te same wymiary zewnętrzne. Jednakże obszar roboczy jest około 2,5 razy większy i ma około 750 centymetrów kwadratowych – do czego również odnosi się nazwa nowego systemu. Znacznie powiększona komora konstrukcyjna o wymiarach 330 milimetrów x 230 milimetrów x 230 milimetrów, w której temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie bez specjalnego przepływu powietrza lub cyrkulacji, jest wynikiem kilku innowacji technicznych. Należą do nich zoptymalizowane generatory ciśnienia stopu do dozowania i wtrysku, które wykorzystują serwosilniki AMKmotion, firmy należącej do Arburg.
Dzięki zaawansowanym funkcjom oprogramowania systemu sterowania możliwe było znaczne zwiększenie prędkości druku 3D. Teraz będzie można tworzyć zoptymalizowane pod kątem procesu, kratowe konstrukcje wsporcze, w których czas budowy jest do 55 procent szybszy niż w przypadku konstrukcji „konwencjonalnie”.
Dodatkowo firma zaprezentuje Freeformer 200-3X, dedykowaną do pracy z miękkimi materiałami jak TPE, w szerokim zakresie twardości Shore’a. Suszenie materiału, które jest niezbędne przy obróbce miękkich materiałów, jest zintegrowane z maszyną i programowalne za pomocą systemu sterowania. Dzięki delikatnemu uplastycznianiu Freeformer 200-3X może być również używany do produkcji elementów o wysokim stopniu wytrzymałości mechanicznej.
Źródło: www.arburg.com
Zdjęcie: www.arburg.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)