Arduino prezentuje swoją drukarkę 3D

Arduino żadnemu konstruktorowi urządzeń elektronicznych przedstawiać nie trzeba. Ta łatwa w użyciu platforma programistyczna wywołała pod koniec lat 00-nych prawdziwa rewolucję w świecie mikrokontrolerów. Jak opisuje to Łukasz Więcek z serwisu Majsterkowo.pl – „Arduino jest bardzo prostym, wręcz prymitywnym komputerem, który może stać się sercem najróżniejszych majstrowanych w zaciszu własnego domu gadżetów. Za pomocą Arduino można dosłownie w kilka minut zrobić sobie automatyczny sterownik rolet w oknach, domową stację meteo (…), sterownik oświetlenia i ogrzewania w akwarium, czy chociażby cyfrową stację lutowniczą. Upraszczając – za pomocą Arduino można zrobić dosłownie wszystko!” Tymczasem, w minioną sobotę, współtwórca Arduino – Massimo Banzi ogłosił, iż jego zespół wspólnie z firmą Sharebot lada moment wypuści swoją pierwszą drukarkę 3D – Materia 101.

Informacja na ten temat pojawiła się najpierw na oficjalnym koncie Twitterowym Banzi`ego, by później zostać potwierdzona przez włoski serwis 3Discover.it, który jako pierwszy poinformował również o tym, iż drukarka 3D będzie efektem kolaboracji dwóch najważniejszych we Włoszech firm, zajmujących się elektroniką w duchu open-source – Arduino i Sharebot. Oficjalna prezentacja będzie miała miejsce na zbliżających się targach Maker Fair w Rzymie.

Materia 101 jest w dużej mierze oparta o konstrukcję Sharebota Kiwi 3D, które posiada obszar roboczy na poziomie 14 x 10 x 10 cm i drukuje z PLA. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD i czytnik kart SD. Jest bardzo tanie – kosztuje zaledwie 696 € (ok. 2900 PLN). Podobnie jak Arduino jest konstrukcją otwartą, chociaż firma prowadzi normalną sprzedaż urządzeń. Więcej informacji jest na chwilę obecną niedostępnych.

Trudno na razie wyrokować, czy ten ruch będzie miał jakikolwiek wpływ na rynek i branżę druku 3D? Arduino to znana i ceniona marka, ale raczej w środowiskach hakerskich i makerskich. Trudno to porównywać do ostatnio opisywanych premier drukarek 3D takich firm jak Dremel, Roland czy Thomson. Patrząc na zdjęcia Materii 101 trudno spodziewać się tu jakiejś rewolucji? Urządzenie jest dość surowe i utrzymane raczej w stylistyce lat 2010 – 2012. Chociaż to zaledwie rok – dwa lata temu, to w tak dynamicznie rozwijającej się branży jak druk 3D, to całe wieki…

Źródło: www.3discover.it via www.3druck.com
Grafika: [1]

Scroll to Top