Już w czwartek w życie wchodzi nowe obostrzenie dotyczące noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej. Celem takiego działania jest minimalizowanie zasięgu rozprzestrzeniania wirusa, szczególnie przez osoby, które przechodzą zarażenie wirusem bezobjawowo. Z uwagi na ten fakt warto wyposażyć się w własną maskę ochronną, do stworzenia której można wykorzystać druk 3D.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację wiele firm z branży druku 3D publikuje własne modele masek ochronnych, udostępniając je do samodzielnego wydruku 3D. Swoją propozycje maski na twarz przedstawiło m.in. Copper3D, rekomendujący wytwarzanie jej z antybakteryjnych materiałów czy HP, oficjalnie promując rozwiązanie opracowane przez naukowców Politechniki Czeskiej. Teraz, do tego grona dołączył niemiecki FiT Additive Manufacturing Group, przedstawiając prostą maskę, której użycie nie wymaga specjalistycznych filtrów.
Model proponowany przez FIT, nazywany filter carrier, to maska ochronna, która ma formę siatkowego koszyczka, który za pomocą gumek recepturek można osadzić na twarzy. W jego wnętrzu umieszcza się dowolny materiał filtracyjny, przez co model może okazać się właściwym rozwiązaniem w sytuacjach awaryjnych. Model przeznaczony jest dla osób dorosłych, a za sprawą łatwo wymiennych filtrów może być dezynfekowany i używany wielokrotnie. Projektanci FIT pracują obecnie nad mniejszym modelem, zoptymalizowanym do noszenia przez dzieci.
Jak tłumaczą twórcy, ich maski nie są przeznaczone dla osób pracujących w szpitalach czy zajmujących się chorymi, ale dla użytkowników, którym maska ochronna przyda się podczas zakupów czy spaceru z psem. Jak mówią, celem takiego rozwiązania jest zapewnienie dostępu do tego typu rozwiązań przy ciągle rosnącym zapotrzebowaniu.
Carl Fruth, CEO FIT AG, podkreśla, że zarówno on jak i zespół projektantów jest świadomy, że takie rozwiązanie nie zapewni stuprocentowej ochrony przed zarażeniem, ale zmniejszy ryzyko zarażenia innych drogą kropelkową. W tej chwili najistotniejsze jest, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, aby dać szansę hospitalizacji tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Rozwiązanie FIT zostało zoptymalizowane do druku 3D w technologii SLS, jednak FIT udostępnia swoje rozwiązanie wszystkim.
LINK DO POBRANIA MODELU 3D MASKI OCHRONNEJ
Źródło: fit.technology