Copper3D, chilijski producent filamentów antybakteryjny był jedną z pierwszych firm, która stworzyła własny model maski ochronnej N95. Od tego czasu specjaliści z Copper3D nieustannie prowadzili badania nad ulepszeniem swojego rozwiązania. Dzisiaj, opublikowali nowa wersję projektu – ich nowa maska ochronna NANOHACK 2.0. ma jeszcze skuteczniej zapobiegać zarażeniu COVID-19.

Jak mówią twórcy, przewagą ich maski ochronnej jest wykorzystanie do jej produkcji materiałów antybakteryjnych, które – w przeciwieństwie do standardowych masek – unieszkodliwiają wirusy i drobnoustroje, które mogą pozostawać aktywne na powierzchni nawet do 72 godzin. Na swojej stronie Copper3D umieściło informację, że ich projekt jest przeznaczony do użycia w szczególnych przypadkach. Głównym zadaniem maski jest ochrona przed kropelkami śliny osób zarażonych, które są nośnikiem wirusa.

Twórcy nie polecają wykonywania maski N95 z standardowych materiałów do druku 3D, rekomendując materiały antybakteryjne. Zaznaczają jednak, ze udostępniając model publicznie, na licencji open-source, Copper3d jest otwarte na współpracę z użytkownikami, która doprowadzi do kolejnych ulepszeń modelu.

mask n95 copper3d

Copper3D udowadnia skuteczność działania swojego rozwiązania, opierając się na publikacjach naukowych pisząc, że “materiały filtracyjne stosowane w masce ochronnej (włóknina polipropylenowa) pozwalają na osiągnięcie wydajności filtracji 96,4% dla mikroorganizmów 1 mikrona i 89,5% dla mikroorganizmów 0,02 mikrona. Podkreślają również, jak ważne jest ostrożne postępowanie z zużytymi filtrami oraz dlaczego materiały antybakteryjne są odpowiednie do produkcji masek ochronnych. Nanomiedź zawarta w ich filamentach hamuje namnażanie się wirusów typu SARS ( w tym COVID-19), co zmniejsza ryzyko zarażenia.

W swoich badaniach prowadzili testy filtrów składających się z trzech warstw włókna polipropylenowego, gdzie jeden z nich nasączony był tlenkiem miedzi. Wyniki badań sugerują, że użyta substancja chemiczna pozwala na lepszą filtrację wirusów.

Jednocześnie, Copper3D, mając świadomość, ze nie każdy ma dostęp do specjalistycznych filtrów, zbadał różne materiały (m.in. bawełnianą koszulkę szalik czy worek do odkurzacza) pod kątem filtrowania bakterii. Wyniki poniżej:

mask 95 copper3d

Firma zaznacza, że:

  • ich model maski nie jest maską N95 , jest to własna interpretacja maski ochronnej przez Copper3D ,
  • nie należy używać jej jako środka ochrony osobistej w stacjach podwyższonego ryzyka, traktować jako narzędzie minimalizujące ryzyko zarażenia,
  • należy ja stosować maksymalnie 8 godzin dziennie, a następnie wyrzucić zużyty filtr,
  • konieczne jest prawidłowe dbanie o czystość maski poprzez mysie jej w czystej wodzie z mydłem. W przypadku materiałów antybakteryjnych Copper należy je odkażać chemicznie (np. wysokoprocentowym alkoholem),
POBIERZ NANOHACK 2.0 – MASKA OCHRONNA N95 OD COPPER3D

Oficjalnymi partnerami projektu #HackThePandemic są: CD3D oraz 2B3D, dystrybutor rozwiązań Copper3D w Polsce.

Aktualizacja – 5.04.2020

Maska uzyskała akceptację Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) i jest możliwa do pobrania z ich oficjalnej strony internetowej, z zaznaczeniem, że maska jest odpowiednia do produkcji jednostkowej. Na stronie znalazł się również szczegółowy opis maski oraz zalecane parametry druku 3D.

Źródło: 3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować