W obecnej sytuacji, kiedy transport towarów nie odbywa się z taką łatwością jak jeszcze kilka miesięcy temu, szybkość i możliwość produkcji „on-demand” jest ogromną przewagą technologii addytywnych. Elastyczność technologii druku 3D wykorzystał również zespół naukowy z Politechniki Czeskiej w Pradze, tworząc własny prototyp maski ochronnej, CIIRC RP95, będącej odpowiedzią na pandemię wirusa COVID-19.

Celem zespołu jest stworzenie modelu, który zostanie opublikowany, rozpowszechniony na całym świecie i wytwarzany na zasadach produkcji rozproszonej. Możliwość produkcji na żądanie, w miejscu, gdzie dany przedmiot jest potrzebny, eliminuje konieczność transportu oraz skraca czas oczekiwania na niego.

Specjaliści z Czech są obecnie na etapie ostatnich poprawek prototypu, zanim udostępnią go do produkcji. Dziesięcioosobowy zespół pod przewodnictwem Dr Pavla Burget, inż. Alexandra Lazarov oraz Dr Vita Dockal, zdecydował się na wykorzystanie technologii druku 3D MJF, wykorzystując urządzenie HP Multijet Fusion 4200. Wcześniej pracowali również na drukarce 3D Stratasys Polyjet J750, jednak według przeprowadzonych testów o wiele bardziej wydajnym sposobem tworzenia eksperymentalnych osłon membranowych okazało się odlewanie ich z silikonu.

Model zostanie zoptymalizowany do produkcji z użyciem urządzeń HP – zarówno HP Multijet Fusion 540, jak i 4200 oraz 5200. Urządzenia profesjonalne, proponowane przez zespół, gwarantuje wykonanie elementów o optymalnych właściwościach, takich jak elastyczność, niska waga, a także biokompatybilność. Specjalista określają również, że metoda spajania proszków – w przeciwieństwie do technologii FFF/FDM – pozwala na tworzenie zwartej struktury, nieprzepuszczającej wirusów i drobnoustrojów.

maski ochronne HP
fot.: Roman Sejkot, CIIRC ČVUT

Jaka jest planowana wydajność produkcji? Szacuje się, że jedno urządzenie będzie mogło wydrukować 70–100 maski ochronne, ale zespół nieustannie pracuje nad optymalizacją proces w celu zwiększenia wydajności. Jednocześnie, zespół chce zająć się możliwością produkcji poprzez formowanie wtryskowe, aby zwiększyć moce produkcyjne – to jednak dopiero następny krok w rozwoju tego projektu. Należy pamiętać, że z masek można korzystać wielokrotnie po wymianie filtrów i ich odkażeniu.

maski ochronne HP
fot.: Roman Sejkot, CIIRC ČVUT

Naukowcy mówią, że ich projekt nie jest przeznaczony do wykonywania na domowych drukarkach 3D, ponieważ zależy im na stworzeniu bezpiecznego i certyfikowanego produktu, zgodnego z międzynarodowymi standardami (m.in. z normą EN 149: 2001 ). Chcą jednocześnie nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami i uczelniami z całego świata, mającymi doświadczenie z technologiami MJF (lub podobnymi), tworząc maski ochronne.

maski ochronne HP
fot.: Roman Sejkot, CIIRC ČVUT

Twórcy zapewniają, że ich projekt do końca tygodnia będzie gotowy do rozpoczęcia produkcji addytywnej. Jednocześnie, szukają partnerów, z którymi mogliby skontaktować się z celu zawarcia współpracy. Firmy i centra badawcze z całego świata mogą dołączyć do projektu (dysponują technologii MJF lub podobną), aplikując na adres e-mail: [email protected].

Grafika przewodnia i zdjęcia: CIIRC CTU – Roman Sejkot
Źródło: www.3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D