Azul 3D zapowiada komercjalizację szybkiej technologii druku 3D HARP

Kiedy po raz pierwszy zaprezentowano technologię HARP wielu entuzjastów technologii addytywnych wątpiło, czy to może działać. Metoda miała zapewniać produkcję wielkogabarytowych detali z żywic światłoutwardzalnych w zaskakująco krótkim czasie. A wszystko z zachowaniem najwyższej jakości wykonania.

Twórcy mówiąc, że ich drukarka 3D jest w stanie tworzyć modele o wysokości prawie pół metra w ciągu godziny (!), wprawili w osłupienie wielu użytkowników. Jak się okazuje, już niebawem będzie można na własnej skórze sprawdzić, czy obietnice te znajdują pokrycie w rzeczywistości. Firma Azul 3D, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przedstawiła plan na komercjalizację technologii HARP i wprowadzenie urządzenia na rynek. Pierwsze urządzenia w wersji beta trafią do wybranych użytkowników już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Uruchomienie regularnej sprzedaży zapowiedziano natomiast na koniec 2021 roku.

Technologia HARP jest skrótem od nazwy High-Area Rapid Printing i jak zapewniają twórcy technologia jest w stanie stworzyć wydruk 3D o wysokości dorosłego człowieka, dzięki czemu metoda ma szansę znaleźć zastosowanie w tworzeniu prototypów i części konstrukcyjnych m.in. na potrzeby branży samochodowej. Azul 3D podkreśla, ze ich technologia zapewnia szczególnie wysoką przepustowość, łącząc szybkość produkcji z dużą przestrzenią roboczą.

Kilka miesięcy temu Azul 3D uzyskało dofinansowanie na kwotę 5,4 miliona dolarów. W sumie udało się im pozyskać łącznie ponad 8 milionów dolarów na dalszy rozwój. O start-up’ie zrobiło się głośno również w świecie nauki – do ich zespołu dołączyła Jennifer Lewis, profesor w Instytucie Wyss, Uniwersytetu Harvarda. Profesor jest cenionym autorytetem w dziedzinie inżynierii materiałowej, z szczególnym uwzględnieniem technologii addytywnych.

Jesteście ciekawi, jak wygląda pierwsza wersja urządzenia? Poniżej zdjęcie urządzenia, opublikowane przez firmę Azul 3D na ich profilu Facebook.

W ramach prowadzonych testów, twórcom metody udało się zoptymalizować ją pod kątem druku 3D m.in. z tworzyw elastycznych. Tym, co podkreślają twórcy jest fakt, że ich urządzenia pozwalają na szybkie wytwarzanie dużych elementów bez uszczerbku na ich jakości. Dzięki temu, wydruki 3D mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach, w tym w lotnictwie, motoryzacji, stomatologii, medycynie, przemyśle modowym i nie tylko.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Scroll to Top