Prawidłowo ustawiona odległość głowicy drukującej od platformy roboczej drukarki 3D jest jednym z podstawowych gwarantów udanego wydruku. Wiele nowoczesnych konstrukcji posiada różnego rodzaju systemy autolevelingu lub pseudoautolevelingu, które mają na celu maksymalnie uprościć ten proces. W starszych drukarkach 3D nadal popularne jest natomiast ustawianie szczeliny na kartkę papieru. Istnieje też kilka innych metod na zautomatyzowanie tego procesu, jedną z nich jest zastosowanie różnego rodzaju czujników pomiarowych. Jednym z takich urządzeń jest alignG, którego kampania crowdfundingowa trwa właśnie na Kickstarterze.

W przypadku ustawienia odległości głowicy od stołu roboczego drukarki 3D problemem jest zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża szczelina. Kiedy głowica jest za wysoko to pierwsza warstwa albo nie jest dostatecznie mocno przytwierdzona do płaszczyzny stołu, albo w ogóle się do niego nie klei. W przeciwnym przypadku zaobserwować możemy brak ekstruzji filamentu, deformację warstwy lub tak jak w przypadku pierwszym jej odklejanie się, jeśli zbyt nisko osadzana ścieżka nakłada się tak bardzo na ścieżkę sąsiednią, że powoduje jej odrywanie. Każda z tych sytuacji prowadzi do nieudanego wydruku 3D, a co za tym idzie zmarnowanego czasu oraz filamentu.

Twórcy alignG stworzyli swój produkt z myślą nie tylko o drukarkach 3D, ale też o innych maszynach CNC. Narzędzie to pozwala na precyzyjne ustawienie jak i monitorowanie prawidłowości w kalibracji omawianego parametru. Wystarczy tylko przed uruchomieniem drukowania przyczepić czujnik do ekstrudera połączyć go z komputerem, uruchomić specjalne oprogramowanie i postępować zgodnie z wyświetlanymi poleceniami. Przesuwamy czujnik kolejno nad każdym z rogów stołu drukarki i dokonujemy odczytu. Po zakończonym pomiarze widzimy o ile musimy podnieść lub opuścić konkretny róg platformy roboczej.e847d472273adf392566c11b1e0ec61c_original

Kolejną, nieco dziwną, funkcjonalnością jest szacowanie tak zwanej „żywotności filamentu”. Czujnik ma bowiem możliwość pomiaru temperatury oraz wilgotności powietrza, które za pomocą specjalnego algorytmu umożliwiają monitorowanie wilgotności adaptacyjnej tworzywa. Żeby móc kontrolować ten parametr, alignG należy stale… przechowywać zamkniętego z filamentem. Przełączamy go wtedy w tryb oszczędzania energii, o wyznaczonych porach będzie się wybudzał ze stanu uśpienia i gromadził niezbędne dane, które następnie odczytujemy po podłączeniu go do komputera.901331de2cde54ef015b1404fd24c768_original

alignG dostępny jest w trzech wersjach. Pierwsza z nich łączy się z komputerem za pomocą kabla USB i pozwala na pomiar o dokładności 25 mikronów, druga wzbogacona jest dodatkowo o łączność Bluetooth, a trzecia posiada funkcjonalność drugiej, z tym że jej dokładność wynosi 15 mikronów.

Celem kampanii jest zebranie 100.000 $. Na 22 dni przed jej końcem udało się zebrać około 25.000 $. Wczesną wersję alignG-I można (było) otrzymać za 56 $, alignG-II za 84 $, a alignG-III za 175 $.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News