Izraelska firma Balena zapewnia zrównoważoną produkcję materiałów używanych w branży modowej i oferuje markom obuwniczym możliwość tworzenia butów, które są identyczne pod względem wyglądu i stylu z ich obecną ofertą, ale są wykonane z ekologicznych surowców. Firma niedawno zaprezentowała wydrukowane klapki, które jak twierdzi, zostały wykonane w 100% z biodegradowalnego elastomeru.
W 2021 r. wielkość światowego rynku biodegradowalnych tworzyw sztucznych oszacowano na 4,1 mld dolarów i oczekuje się, że będzie on rósł w tempie 9,7%. Celem Baleny jest stać się wiodącą firmą zajmującą się materiałoznawstwem w zakresie rozwiązań biomateriałowych i odkrywania na nowo produktów, usług, złożonych łańcuchów dostaw i całych branż, w których mogą być one używane. Firma rozpoczęła działalność od stworzenia zrównoważonych alternatyw dla termoplastycznego poliuretanu (TPU), a teraz tworzy biodegradowalne i oparte na biologii rozwiązania dla każdego konwencjonalnego i zanieczyszczającego środowisko tworzywa sztucznego we wszystkich branżach.
Flagowym materiałem firmy jest BioCir – pierwszą trwałą, elastyczną i wygodną alternatywę dla tworzyw sztucznych w branży modowej. Materiał BioCir można stosować w formowaniu wtryskowym i w druku 3D, i może być wytwarzany na dużą skalę. Firma twierdzi, że skład materiału sprawia, że jest to idealna alternatywa dla toksycznych materiałów obuwniczych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Aby udowodnić pełny obieg produktów wykonanych z materiału, Balena opracowała klapki – pierwszy produkt wykonany w całości z BioCir, zaprojektowany i wyprodukowany we Włoszech. Klapki – barwione i pachnące naturalnym cynamonem, zostały wprowadzone na rynek w 2022 r. w Tel Awiwie i szybko wyprzedane.
Dzięki opracowaniu i stworzeniu pierwszego produktu firma była w stanie zademonstrować w pełni funkcjonalny cykl życia materiału – od rozwoju, poprzez produkcję, użytkowanie, aż po wycofanie z eksploatacji w kompostowni przemysłowej. Dzięki programowi odbioru BioCir Slides, klapki są odbierane, kompletowane i kompostowane w zakładach kompostowania, zapewniając bezpieczny rozkład i biodegradację materiału.
Źródło: www.balena.science
Zdjęcia: www.balena.science (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)