BASF zdecydował się na kompleksowe wejście na rynek technologii przyrostowych. W ciągu minionych kilku lat koncern zdążył już stworzyć kilka własnych filamentów, nawiązać szereg współprac i przejąć kilka obiecujących start-up’ów ze świata druku 3D. Równocześnie, specjaliści z BASF we współpracy z CTIBiotech prowadzili projekt badawczo naukowy dotyczący biodurku 3D, którego wynikami podzieli się teraz.
Efekt współpracy jest o tyle wyjątkowy, że specjalistom jako pierwszym udało się stworzyć trójwymiarowy model skóry zawierający makrofagi, które odpowiadają za zachowanie homeostazy skóry. Naukowcom udało się opracować się własny model 3D skóry, który z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w badaniach nad rozwojem nowych leków, szczególnie w kontekście środków przeciwzapalnych oraz bioaktywnych substancji w kosmetykach.
Nie jest to pierwsze spotkanie specjalistów z firm z technologią biodruku 3D. BASF blisko dwa lata temu zawarł współpracę z francuskim Poietis, aby wspólnie pracować nad nową metodą wytwarzania z żywych komórek. Natomiast CTIBiotech ma za sobą doświadczenie w druku 3D modeli skóry (stosowanych w zaawansowanych badaniach dermatologicznych) czy guzów nowotworowych, wykorzystywanych do badań przedklinicznych nowych kuracji.
Doktor Sébastien Cadau, inżynier medyczny w BASF, przyznaje, że w porównaniu do obecnie stosowanych badań in vitro biodrukowana 3D skóra ma większy potencjał prowadzenia testów zgodnych z fizjologią człowieka. Wdrożenie technologii pomoże w przyspieszeniu fazy testów nowych substancji leczniczych, a także zwiększenia ich wiarygodności.
BASF i CTIBiotech współpracują już od 2011 roku- wtedy to podjęto pierwsze kroki w kierunku rozwoju zagadnień z obszaru biotechnologii i biodruku 3D. na przełomie ostatnich kilku lat udało się im poczynić interesujące postępy, a wśród ich osiągnięć można wyróżnić m.in. zaawansowane badania nad regulacją poziomu sebum z wykorzystaniem sztucznej skóry. Colin McGuckin, dyrektor naukowy w CTIBiotech, wierzy, że osiągnięte wyniki pozwolą na optymalizację testowania leków i przyspieszą proces wprowadzania nowych środków na rynek.
Źródło: 3dprintingmedia.network