BASF to największy na świecie producent chemikaliów. Od kilku lat firma ta związana jest bezpośrednio z technologiami addytywnymi, czego ukoronowaniem było powołanie na początku września nowej spółki celowej – BASF 3D printing Solution GmbH. Nowy podmiot ma skupiać się przede wszystkim na rozwoju i produkcji materiałów eksploatacyjnych, wykorzystywanych głównie w zakresie przemysłowym. Jednym z efektów działalności nowej spółki jest nawiązanie współpracy z firmami EOS, XAAR oraz RICOCH, w ramach której wytwarzać będzie ona ściśle sprecyzowane tworzywa przeznaczone dla potrzeb tych firm.
Trzy oddzielne umowy dokładnie precyzują w jakim obszarze będzie odbywać się współpraca pomiędzy wskazanymi w nich organizacjami. Pierwsze porozumienie związane jest z niemiecką firmą EOS i dotyczy produkcji nowych rodzajów plastikowych proszków, przeznaczonych do drukowania w technologii SLS. Chodzi głównie o materiały, z których można będzie wytwarzać obiekty elastyczne. Pośród nich znajdziemy między innymi proszki poliuretanowe (TPU) ora poliamidowe (PA).
Głównym założeniem jest produkcja tworzyw opracowanych konkretnie pod drukarki 3D marki EOS, ale powinny być one kompatybilne również z innymi systemami pracującymi w oparciu o technologię SLS. Ich właściwości mają sprawiać, że idealnie będą nadawać się one do produkcji seryjnej komponentów użytkowych.
Kolejną współpracującą z BASF firmą jest XAAR. Zajmuje się ona przede wszystkim drukarkami 3D w technologii PPJ (Photopolymer Jetting), których istotą działania jest fotopolimerowy „tusz”, natryskiwany i utrwalany bezpośrednio na platformie roboczej. Metoda ta jest bardzo dokładna, co jest możliwe przede wszystkim dzięki wysokowydajnej głowicy drukującej XAAR, która umożliwia osadzenie około 20 litrów materiału w ciągu zaledwie jednej godziny.
Podobnie jak w przypadku EOS’a, tak i tutaj chodzi głównie o dostarczanie materiałów eksploatacyjnych, które będą w pełni kompatybilne z głowicą XAAR, umożliwiając utrzymanie jej aktualnej wydajności i z zachowaniem wysokiej rozdzielczości druku 3D.
Partnerstwo z tokijskim RICOH podobnie, jak dwa wspomniane wcześnie, będzie opierać się na dostarczaniu oraz opracowywaniu nowych proszków dla drukarek SLS tej firmy. W szczególności dotyczyć to ma systemu AM S5500P, który firma BASF uruchomiła w jednym ze swoich centrów badawczych w niemieckim Heidelbergu.
Źródło: www.3ders.org, www.basf.com