Od kilku lat opisujemy coraz to nowe instalacje drukarek 3D klasy przemysłowej na okrętach wojskowych lub transportowych, jednakże ten przypadek jest jednym z pierwszych, gdy doszło do tego na pokładzie… łodzi podwodnej! Amerykańska marynarka wojenna – Naval Sea Systems Command (NAVSEA) zainstalowała drukarkę 3D Markforged na szturmowym okręcie podwodnym klasy Virginia – USS New Hampshire (SSN 778).

Markforged X7, to drukarka 3D wykorzystująca w pracy proces łączenia wysokowydajnego poliamidu z jednorodnym (nie sproszkowanym) włóknem węglowym co umożliwia tworzenie części o wyjątkowej sztywności i wytrzymałości na uszkodzenia mechniczne. Maszyna została zainstalowana na USS New Hampshire w lipcu 2022 r., pomagając stacjonującym na nim marynarzom naprawiać w niekonwencjonalny sposób szereg elementów i podzespołów oraz usuwać usterki w rodzaju nieszczelności rur lub uszkodzonych obudów instalacji elektrycznych. To wszystko w istotny sposób zwiększa samodzielność jednostki, która potrafi przebywać na misji przez kilka miesięcy.

Drukarka 3D Markforged X7 została wybrana ze względu na jej zdolność do zachowania niezawodności w symulowanym środowisku pokładowym. Jest to efekt programu badań i rozwoju produkcji przyrostowej prowadzony przez NAVSEA (NAVSEA 05T) przy wsparciu Naval Surface Warfare Center (NSWC) Filadelfia, NSWC Carderock i Naval Undersea Warfare Center (NUWC) Newport.

„Drukarkę 3D można używać do tworzenia większości obecnie zatwierdzonych pakietów danych technicznych, które są dostępne dla marynarzy na platformie Joint Technical Data Integration” — powiedział Lewis Shattuck, asystent kierownika programu produkcji dodatków NAVSEA. „Te części zostały zidentyfikowane przez inżynierów NAVSEA i flotę w celu zaspokojenia różnych potrzeb, w tym konserwacji standardowej lub zapobiegawczej, tymczasowych wymian, tworzenia produktów poprawiających jakość życia, podpór wiertniczych, narzędzi i mocowania”.

USS New Hampshire poinformował, że chociaż załoga nie przeszła osobistego szkolenia na drukarce 3D Markforged X7, dokumentacja była doskonała, a członkowie załogi doświadczeni w druku 3D byli w stanie uczyć się i szkolić innych członków załogi. Inżynierowie z NUWC Newport, NSWC Philadelphia i NSWC Carderock połączyli wnioski wyciągnięte z poprzednich instalacji drukarek 3D z Markforged X7, aby opracować szczegółowe instrukcje. Instrukcje umożliwiają marynarzom samodzielną konfigurację drukarki, drukowanie części, ogólną konserwację i kalibrację, a także rozwiązywanie problemów.

Program Afloat Additive Manufacturing Program, który podlega NAVSEA i nadzoruje działania, takie jak projekt podwodnej drukarki 3D, ma stać się rekordowym programem przejęć w roku podatkowym 2024, w ramach którego najnowszy sprzęt do wytwarzania przyrostowego zostanie szerzej wdrożony w marynarce wojennej.

Źródło: www.navsea.navy.mil
Zdjęcie: www.wikipedia.org

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News