Bibus Menos przedstawia własną, przemysłową drukarkę 3D – PROLAY 7Q, pracującą w autorskiej technologii PLTM

Bibus Menos – polsko-szwajcarska firma, specjalizująca się w pneumatyce, mechatronice, automatyce przemysłowej i druku 3D, ogłasza światową premierę swojej pierwszej autorskiej drukarki 3D – PROLAY 7Q. Urządzenie wykorzystuje w pracy technologię PLTM (Progressive Layer Thickness Manufacturing) będącą zmodyfikowaną wersją popularnej metody FDM/FFF. Jej kluczową cechą jest wykorzystywanie w pracy progresywnej grubości warstwy. Rozwiązanie to pozwala zachować wysoką rozdzielczość powierzchni części bez utraty wydajności i trwałości części. Maszyna jest prezentowana na żywo na rozpoczynających się dziś targach Formnext 2023 we Frankfurcie nad Menem – stoisko Bibus Menos znajduje się w Hali 12.1 (C11).

PROLAY 7Q został zaprojektowany do pracy z dużymi prędkościami, wytwarzając komponenty od 1,5 do 5 razy szybciej w zależności od geometrii modelu niż inne metody produkcji addytywnej. Drukarka 3D umożliwia produkcję części o zmiennej grubości warstw w jednym procesie. Objętość komory roboczej to aż 725 x 450 x 500 mm, co pozwala na produkcję dużych elementów lub jednoczesne wytwarzanie wielu mniejszych komponentów. Maksymalna temperatura komory roboczej może osiągać do 190°C, co jest kluczowe dla obróbki wysokotemperaturowych tworzyw sztucznych. Posiada cztery głowice drukujące, które obsługują dysze o średnicy od 0,2 do 0,8 mm. Maksymalna temperatura głowicy drukującej wynosi 400°C, co zapewnia kompatybilność z szeroką gamą materiałów przemysłowych.

Dostępne wysokości warstwy to od 0,12 mm do 0,92 mm, co daje użytkownikowi elastyczność w balansowaniu między szybkością, a jakością wykończenia drukowanej części. Jeśli chodzi o materiały, to PROLAY jest kompatybilna z takimi materiałami jak ABS, ABS-CF (ABS domieszkowane włóknem węglowym), PC (poliwęglan), PC-CF (poliwęglan z włóknem węglowym), PC-ABS (kompozyt poliwęglanu i ABS) oraz innymi, co daje szerokie możliwości zastosowań.

PROLAY 7Q jest wyjątkową maszyną przemysłową, ponieważ może mieszać do trzech różnych materiałów w jednym procesie produkcyjnym, dając tym samym możliwość tworzenia wytrzymałych konfiguracji kompozytowych. Do tej pory często był problem aby wykonać detale z materiałów wzmacnianych włóknami na cienkich warstwach – w przypadku PROLAY 7Q nie ma tego problemu, ponieważ możesz drukować kontur np. z PC na warstwie 0,1 i stopniowo zwiększać warstwę do wewnątrz używając np. filamentu z włóknem węglowym).

Bibus Menos rozpoczął działalność na polskim rynku w 1994 roku jako MENOS Sp. z o.o. Po kilku latach dołączył do szwajcarskiego holdingu BIBUS, który działa w ponad 20 krajach Europy i Azji, dając firmie możliwość aktywnego korzystania z 70-letniego doświadczenia Grupy oraz jej multikulturowego know-how. W obszarze druku 3D Bibus Menos jest jednym z prekursorów druku 3D na polskim rynku, działając na nim od 2005 r. Firma jest czołowym dostawcą drukarek 3D klasy przemysłowej – jest autoryzowanym dystrybutorem drukarek 3D typu SLS (proszki poliamidowe spiekane laserem) i DMLS (sproszkowane stopy metali spiekane laserem) niemieckiej firmy EOS. Posiada także w ofercie mniejsze maszyny typu SLS firmy Sintratec. Inne technologie wspierane przez Bibus Menos to FDM / FFF gliwickiej firmy 3DGence oraz fotopolimerowe drukarki 3D drukujące z ceramiki – Lithoz.

Dzięki blisko 20-letniemu doświadczeniu w druku 3D, drukarka 3D PROLAY oraz innowacyjna technologia PLTM są wynikiem głębokiego zrozumienia branży. Firma zauważyła, że w wielu technologiach druku 3D jednym z największych problemów była bardzo ograniczona przepustowość i konieczność ciągłego ważenia skali kompromisu pomiędzy grubością warstwy, współczynnikiem wypełnienia i wytrzymałością części. PROLAY Q7 to wielonarzędziowy system wytwarzania przyrostowego, który wykorzystuje podejście progresywnej grubości warstwy.

PROLAY 7Q i technologia PLTM jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych rozpoczętych w 2017 roku w związku z projektem „Opracowanie szybszej metody druku 3D pozwalającej na obniżenie kosztów produkcji i poprawienia właściwości mechanicznych przy zachowaniu możliwie najlepszej jakości powierzchni” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój 2014–2020.

Źródło: materiały prasowe Bibus Menos

Scroll to Top